10 günde 38 işçi öldü!

10 günde 38 işçi öldü!

Elazığ’da karayolu inşaatında kalan işçilerden 6’sının hortuma yakalanarak yaşamını yitirmesinin ardından, Nisan ayının ilk 10 gününde alınmayan işçi güvenliği tedbirleri nedeniyle ölen işçi sayısı 38’e çıktı.Elazığ’ın Maden İlçesi’nde önceki akşam saat 19.00 sıralarında me

Çağrı Sarı

Elazığ’ın Maden İlçesi’nde önceki akşam saat 19.00 sıralarında meydana gelen hortum faciaya neden oldu. Maden girişinde karayolu inşaatında kalan işçilerin barındığı şantiyede etkili olan hortum, bir anda şantiyedeki işçilerin kaldığı barakaların çatılarını uçurdu ve barakaları yerle bir etti. Hortumda 6 işçi yaşamını yitirirken , 7 kişi ise yaralandı. Dün sabah saatlerinde ise Cizre’den bir işçi ölümü haberi geldi. Bu ölümler gözleri, Nisan ayının kara tablosuna yöneltti. Nisan ayı iş cinayetleri ile başlarken geride kalan 10 günde 38’den fazla işçi yaşamını kaybetti.

ERZURUM’DA DONDULAR

Nisan ayının ilk beş gününde meydana gelen iş kazalarında enerji maden ve inşaat sektörlerindeki ölümler dikkat çekiyor.

Nisan ayının ilk haftasında Erzurum Karasu’da  5 TEDAŞ işçisi deniz bisikleti ile ölüme gönderildi. İşçiler buz tutmuş barajda, saatlerce ölüme direndi ancak yardım gelmedi.

Eskişehir’in Mihaliççık İlçesi’ne bağlı Koyunağılı Köyü’ndeki kömür madeninin üretim bölümünde 2 Nisan günü göçük meydana geldi. 4 işçi burada yaşamını yitirdi.

Daha sonra da 3 işçi farklı madenlerde yaşanan iş kazaları yaşadı ve yaşamını yitirdi. Şu ana kadar maden alanında 7 işçi hayatını kaybetti.

TERSANEDE İKİ İŞÇİ ÖLDÜ

Erzurum ve Eskişehir’deki ölüm haberleri sıcaklığını korurken, iş kazası haberi bu sefer Tuzla tersanelerinden geldi. 2 işçi patlamada yaşamını yitirdi. Nisan ayının ilk on gününde, enerji sektöründe de ölümler yaşandı. Adresler aynı ama mekan farklıydı. Bu sektörde çalışan 6 işçi yaşamını yitirdi.

Nisan ayında en çok ölüm, inşaat sektöründe yaşandı. 11 işçi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Bu ölümlerin ardından yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar hep aynı; “İşveren gerekli önlemi aldı. İşçi de daha dikkatli olmalı.” (İstanbul/EVRENSEL)


İŞÇİLER HÂLÂ BULUNAMADI

Adana’nın Kozan ilçesinde, 24 Şubat Cuma günü Gökdere Köprü Barajı Derivasyon Tünelinin kapağı patlamış 10 işçi kaybolmuştu. Aradan geçen 48 günde kaybolan 5 işçinin cenazesine hâlâ ulaşılamadı. Kayıp işçilerin yakınları, arama ekiplerinin detaylı arama yapmamasından şikayetçi.

Ailelerin bekleyişi sürüyor ve şimdi istekleri cenazelerin bulunarak sorumluların yargılanması.  Halen kayıp olan işçilerin isimleri şöyle: Necmettin Karayiğit, Mehmet Yılmaz, Latif Değirmenci, Hasan Bolat, Selahattin Aral.


YENİ BİR ESENYURT FACİASI KAPIDA!

Van’da, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Bostaniçi Beldesi’nde bulunan Erek Dağı eteklerinde yapılan deprem konutlarında çalışan işçilerin kaldığı çadır fırtına nedeniyle yıkıldı. Çadırlarda kalan işçiler, İstanbul Esenyurt’ta yaşanan facianın aynısını yaşamaktan korktuklarını belirterek, yetkililerden sorunlarının çözülmesini istedi. TOKİ ve Pekintaş ortaklığı ile Erek Dağı eteklerinde yapılan ve yüzlerce işçinin çalıştığı deprem konutları hızla yükselirken, zor şartlarda çalıştıklarını belirten işçiler ise inşaat yetkilileri tarafından çadırda kalmaları için zorlandıklarını iddia ediyor. Kaldıkları çadırın önceki gece etkili olan fırtına nedeniyle yıkıldığını söyleyen ve ismini vermek istemeyen Pekintaş İnşaat Firması işçisi, deprem konutlarında her türlü tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları yetmezmiş gibi bir de inşaat yetkilileri tarafından çadırda kalmaya zorlandıklarını ifade etti. Esenyurtta yaşanan ve 11 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan facianın aynısının yaşama korkusu içinde olduklarını söyleyen işçiler, “Yaklaşık bir aydır TOKİ ve yüklenici firmalar tarafından yapılan deprem konutlarında çalışıyoruz. Gündüzleri inşaatlarda her türlü korku ve tehlikeyi göze alırken, akşamları ise kaldığımız çadırlarda soğuktan donma ve çıkacak yangınlardan korkuyoruz” dedi. Firmanın bazı işçiler için konteynır getirildiğini söyleyen taşeron işçi, kendilerinin ise yetkililerce çadırda kalmaya zorlandıklarını söyledi. (Van/DİHA)

www.evrensel.net