3 dakika yerine 10 dakika muayene

3 dakika yerine 10 dakika muayene

Alsancak Devlet Hastanesinde görevli hekimler, hasta haklarına sahip çıkmak ve insani şartlarda sağlık hizmeti verebilmek için 22 gündür, hastalara 3 dakika yerine 10 dakika muayene süresi ayırıyor. Sağlıkta reform politikaları kapsamında ortaya çıkan performans sistemini de reddeden hekimler emeklerinin de tam karşılığını almak istiyor. 

Bir süredir devam eden bu uygulamayla ilgili dün hekimler hastane bahçesinde açıklama yaptı. TTB ve İzmir Tabip Odasından da yöneticilerin katıldığı açıklamada, “Güvenceli ve Sabit Bir Ücret! Emeğimizin Karşılığını İstiyoruz” yazılı pankart açıldı. 

İlk olarak konuşan TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan, artan ameliyat, tetkiklere, tomografi ve ilaç kullanımına dikkat çekerek, hekimlerin daha çok para kazanabilmek için bu sisteme mahkum edildiğini dile getirdi. Hastaların tedavi olamadığını da belirten İlhan bunun en önemli sebebinin de hastalara ayrılan kısa sürenin olduğunu belirtti. Alsancak Devlet Hastanesinin hekimlerinin yanlarında olduğunu da ifade eden İlhan, “Sağlığı yönetenlere sesleniyoruz. Gelin bu akıl dışı sistemden kurtulalım. Hastalarımıza nitelikli sağlık hizmeti verelim” dedi. 

Daha sonra konuşan Dr. Mete Güzelant da, Dünya Sağlık Örgütünün muayene için belirlediği sürenin 20 dakika olduğunu hatırlatarak, var olan sisteminin hekimlik onuruna aykırı olduğunu dile getirdi. Güzelant şunları söyledi: “Tüm sağlık çalışanlarının ücret sorunu çözülene kadar, kısa vadede ve acilen, döner sermaye kesintilerine son verilmesini ve tüm çalışanların sabit döner sermaye ödemelerinin 2 katına çıkarılmasını öneriyoruz.” (İzmir/EVRENSEL) 

 

www.evrensel.net