Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

Kış hastalıklarına hazırlıksız yakalanmayın

Havaların soğuması, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın uzaması, enfeksiyonların yayılmasına yol açıyor. Kışın artan hastalıklara hazırlıksız yakalanmamak için, mevsimsel değişimlerle zayıf düşen bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor. 

SOĞUK ALGINLIĞINI GRİPLE KARIŞTIRMAYIN 

Sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen soğuk algınlığı, genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığını belirten  Uz. Dr. Gürkan Yurteri, soğuk algınlığının daha çok burun akıntısı, hapşırık, hafif bir boğaz ağrısı ve halsizlik belirtileriyle kendini gösterdiğini belirtti. Soğuk algınlığının basit birkaç ilaç yardımıyla ayakta atlatılabileceğini belirten Yurteri,  gribin aşırı halsizlik, ateş, öksürük, sırt ağrısı belirtileriyle ortaya çıktığını ve  kişiyi yatağa düşürdüğünü belirtti.  Tanı konulduktan sonra, 48 saat içinde uygun tedavi uygulandığında gribin daha  rahat atlatıldığını belirten Uz. Dr. Gürkan Yurteri şu bilgileri verdi.

GEBELİKTE GRİP

Gebelik döneminde gribe yakalanmamak için gerekli önlemler mutlaka alınmalı. Ancak anne adayları dikkat etmesine rağmen grip sorunu ile karşı karşıya kaldıklarında bol sıvı alarak dinlenmelerine özen göstermeli. Ateş ve ağrı durumlarında parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Burun tıkanıklığına karşı tuzlu su veya kısa süreli olarak burun damlaları uygulanabilir. Sıcak su buharı ile buğu ilaçlarının kullanımı solunum ve burun tıkanıklığını rahatlatacaktır. Bitkisel ürün ve vitamin takviyesi kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.

BRONŞİT ÇOCUKLARI TEHDİT EDİYOR

Hava yollarının iltihaplanmasıyla oluşan bronşit, bu mevsimde özellikle çocukları tehdit ediyor. Genellikle, üst solunum yolu hastalığıyla beraber başlar ve tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşür. Bronşitin neden olduğu öksürük, yoğun ve şiddetlidir. Hastanın sık öksürmesi, bir süre sonra göğüs bölgesinde kazılmalara ve karın bölgesinde kas ağrılarına yol açar. Öksürüğün 15-20 gün devam ettiği, yüksek ateş nefes darlığı gibi belirtilerin de görüldüğü durumlarda uzman bir doktora gidilmesi gerekir.  Bunun yanı sıra kış aylarında bademcik iltihaplanması, özellikle çocuklarda sıklıkla görülür.  Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, enfeksiyonların sadece yüzde 20’sinde antibiyotik kullanımının gerekli olduğudur.

ÖKSÜRÜK GELİR GEÇER DEMEYİN

Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan bir de öksürük. Kuru karakterle başlayabilen öksürük bazen 3 aya kadar sürer. Grip sonrası solunum yollarının aşırı tepki göstermesi sonucu yaşanabildiği gibi sigara içenlerde, kronik akciğer rahatsızlığı olan kişilerde veya bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda görülür.  “Yaş öksürük” olarak ifade edilen kreşeli öksürüğün ilerlemesi, zatürreye kadar giden ciddi sonuçlara neden olabilir.  Bu öksürük türüne; yüksek ateş, nefes almakla artan göğüs ağrısı, kusma ve titreme gibi bulgular da eklendiğinde zatürreden şüphelenilmeli.  Sağlıklı kişilerde zatürre sıklıkla nezle, grip gibi bağışıklığı baskılayan bir rahatsızlık sonrasında, akciğere ulaşan virüs ya da bakterileriyle gelişir. 

DİYABET İLAÇLARINIZI KIŞA GÖRE AYARLAYIN

Kalp ve tansiyon hastalarının yanı sıra kış aylarında diyabet hastalarının da ek önlemler alması gerekir. Soğuk aylarda insülin ihtiyaçları değişebilir. Kan şekeri dengesi bozulabildiği için hastaların ilaçlarının dozlarını doktora danışarak ayarlamaları gerekir. Soğukta vücudun oksijen ihtiyacı artığından daha sık soluk alıp verilir.  Bu durum, zaten nefes almakta zorlanan KOAH hastalarının nefes darlığının artmasına neden olur.

TANSİYON HASTALARI RİSK ALTINDA

Soğuk kış aylarında kalp, artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için dolaşım sistemine daha fazla kan pompalar. Böylelikle kalbin oksijen ihtiyacı da artar. Bu süreçte kalp hastaları, artan oksijen ihtiyacını yeterince karşılayamaz.  Bu durum da kalp krizlerini tetikler.  Kalbin fazla kan pompalaması, stres hormonlarının kandaki düzeylerinin artması; çok soğuk havalarda tansiyonun yükselmesine, tansiyonun ilaçlarla kontrolünün azalmasına da neden olur.  Soğukta kanın akıcılığı azaldığından, tansiyona ve damar tıkanıklığına bağlı inme vakalarında da artış görülür. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Kışhastalık