Yemen’de diyalog ertelendi

Yemen’de diyalog ertelendi

Yemen’deki iç çatışmaları sonlandırmak iddiasıyla başlayan görüşmeler sonuçsuz kaldı. Görüşmelerin tarafların ateşkes kararına uymadıkları gerekçesiyle durdurulduğu iddia edildi. 

Yeni görüşmelere 14 Ocak’ta Etiyopya’da devam edilecek. Müzakerelere, çatışma halindeki Yemen hükümet güçleri ile Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ve onları destekleyen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih taraftarlarının temsilcileri katıldı.

SÜREÇ YENİDEN BAŞLAYACAK!

İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan toplantılarda nihai bir karar çıkmadı. Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Elçisi İsmail Velid Şeyh Ahmed, siyasi diyalog sürecinin yeniden başlaması konusunda tarafların uzlaşı sağladığını söyledi. Ahmed, “Genel ve stratejik bir çalışma taslağı hazırladık. Tarafların bu anlaşmaya uyacağını umut ediyoruz. Bunun yanı sıra güveni artıracak önlemler üzerinde de çalıştık. Bu önlemler, söz konusu çalışma planının daha uyumlu ve sağlam temellere dayanmasını sağlayacaktır. Zira, maalesef taraflar arasındaki güvenin sıfır olduğunu söyleyebilirim” dedi.

SUUDİLER SALDIRIYI SÜRDÜRÜYOR

Devrimci Husi Komitesi Başkanı Muhammed Ali Husi de, İsviçre’deki barış görüşmelerinin süresiz olarak durdurulduğunu duyurdu. Husilerin bu adımı atma sebeplerinin Yemen’deki ateşkes ihlalleri olduğu belirtiliyor.

Suudi Arabistan’ın ateşkese uymadığı ve hava saldırılarını sürdürdüğü duyurulurken, Suudi destekli Mansur Hadi yanlılarının da ateşkese uymadıkları iddia edildi. Buna karşılık, Husilerin de saldırıya geçtikleri aktarıldı.

HUSİLER: MASAYI TERK ETMEDİK

Ensarullah Hareketi müzakere masasını terk etmediğini açıkladı. Yapılan ateşkese rağmen Hadi yanlılarının Yemen’in kuzeyindeki Tahda ve el Hazm kentlerini ele geçirmesinden sonra el Arabiya televizyonu, Ensarullah Hareketinin sahadaki gelişmelerden dolayı İsviçre’deki müzakerelerden çekildiğini bildirdi. Fars haber ajansına açıklamada bulunan Ensarullah Heyetinden bir kaynak, ateşkesin ihlal edilmesine ve müzakerelerin 3. gününde varılan anlaşma ile BM bildirisi arasında yaşanan çelişkiye rağmen müzakere masasını terk eden tarafın Ensarullah Hareketi olmadığını iddia etti.
Birleşmiş Milletler rakamlarına göre ülkede dokuz aydır devam eden çatışmalarda ve Suudi Arabistan öncülüğündeki saldırılarda 5 bin 800 kişi hayatını kaybetti, en az 27 bin kişi de yaralandı. Evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 2 milyonun üzerinde. 

BM’DEN YEMEN'DE AÇLIK UYARISI

Birleşmiş Milletlere göre, Yemen’de 13 milyon kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, her beş kişiden birinin, acil yardım ulaştırılamazsa açlıkla mücadele etmesi gerekeceği anlamına geliyor Birleşmiş Milletler uzlaşı görüşmeleri öncesinde yaptığı açıklamada, Yemen’in açlık felaketiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. BM yetkilileri, iç savaşın pençesindeki Yemen’de çekilen acıların artık tahmin edilemez boyutlara ulaştığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Gıda Programı, Yemen’de açlık tehlikesiyle karşı karşıya olanların sayısının 13 milyona yaklaştığını açıkladı. Bu, Yemen’de her beş kişiden birinin açlık riskiyle yüz yüze olduğu anlamına geliyor. Dünya Gıda Programı’nın açıklamasında, devam eden çatışmalar yüzünden ihtiyacı olanlara yardım ulaştırmanın zorluğu ve fon sıkıntısı yüzünden milyonlarca kişinin açlık çekeceği uyarısı yer aldı. Açıklamada bu milyonların çoğunun çocuklarla kadınlar olduğuna dikkat çekildi.

Yemen’de 1.5 milyon kişinin yerlerinden olduğunu, iç göçe zorlandığını anlatan Birleşmiş Milletler, son çatışmalarda 1000’den fazla çocuğun öldüğünü veya yaralandığını, yüzlerce çocuğun da savaşçı olarak kullanıldığını bildirdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net