Sağ kalan mülteciler  2 aydır ölülerini bekliyor

Sağ kalan mülteciler 2 aydır ölülerini bekliyor

Metehan UD
İzmir

 
Ege Denizi’nde batan mülteci botunda yaşamını yitiren yakınlarının cesetlerinin çıkarılması için iki aydır hukuki mücadele veren mülteci Cemil ailesi, devletin harekete geçmesini istiyor.

Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarından 21 Ekim günü Ege Denizi’ne açılan mülteci teknesi battı, batan teknede bulunan 29 mülteciden 16’sı bölgede bulunan balıkçılar tarafından kurtarıldı ancak teknenin kamara kısmında kilitli kalan 13 mülteci boğularak yaşamını yitirdi. Karadan yaklaşık 5 mil açıkta ve 80 metre derinlikte bulunan teknede kalan 13 mültecinin cansız bedeni 2 aydır suyun altında ancak herhangi bir devlet kurumu cesetlerin çıkarılması için adım atmış değil.  

Batan tekne ile ilgili açılan davada ise biri tutuklu iki sanık yargılanıyor. Kuşadası 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada denizde yaşamlarını yitiren Cemil ailesinden geriye kalanların talebiyle mahkeme cesetlerin çıkartılması için yazışmalar başlattı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına yazı yazıldı ancak alınan bilgilere göre Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden olumsuz cevap gelmiş durumda. Her iki kurum da gerekli teknik alt yapıya sahip olmadığını öne sürüyor. Ailenin umudu ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığında. İkinci duruşma ise 23 Aralık’ta.

‘KİMSE ADIM ATMIYOR’

Batan teknede kurtulan ancak eşi ve 3 çocuğunu kaybeden Azad Cemil sağ kalan babası ve diğer yakınları ile birlikte iki aydır İzmir İkiçeşmelik’te yaşıyor. Bu sürede cesetlerin çıkarılması için devlet kurumları ile görüşmeleri yapan Azad Cemil, devletin harekete geçmesini bekliyor. Çalışamadığı için maddi zorluklar çektiklerini de belirten Azad Cemil gazetemize konuşarak “Devletten istediğimiz tek şey 60 gündür su içinde olan ailemizin çıkarılması. Herkes bize sıcak yaklaşıyor, herkes bizi anladığını söylüyor ama kimse bir girişimde bulunmuyor. Bize yardımcı olunsun. Ölülerimizi alır almaz, Kobanê’ye geri döneceğiz” dedi.

www.evrensel.net