Polisin yaraladığı çocuk tutuklandı

Polisin yaraladığı çocuk tutuklandı

Pazar günü Dağlıoğlu Mahallesi'nde yaşanan gösteride yaralanan ve akrep içerisinde polisle işkenceye maruz kalan 16 yaşındaki B.S. İsimli çocuk Sulh Ceza Hakimi tarafından tutuklandı. 

Akrep diye tabir edilen zırhlı araçla ayağı ezilen, ardından zırhlı araç içinde  işkence gören  B.S.'nin kafasında dikiş, yüzünde ve vücudunda darp izleri, 
Topuğunda kırık ve ayağında alçı olmasına rağmen "kaçma şüphesi olması" gerekçesi ile tutuklandı. B. S. 'nin avukatı Tugay Bek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Yüreğir, Anadolu mahallesinde yaşanan bir toplumsal olaya katıldığı iddiası ile dün göz altına alınan 13 yaşındaki O.Ö. isimli bir çocuğun da adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı bilgisini veren Bek, "Çocuk Savcısı, farik mümeyyiz olmadığı, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabilme ve davranışlarını buna göre yönlendirme yeteneği bulunmadığı yönünde rapor  aldırdığı 13 yaşında çocuk hakkında Sulh Ceza Hakumliği'nden adli kontrol uygulanması  talep etti.

Oysa suçu işlediği sabit olsa da ceza verilemeyecek çocuk hakkında tedbiren belli süreler içinde karakolda imza atmasını istenemeyeceğini bilmek için hukuk eğitimi almak gerekmemeli"dedi. 

Ancak çocuğun muhalif bir eylemde yakalandığında uygulamanın farklı olduğunu söyleyen Bek, "Temel hukuk kuralları askıya alınıp "Düşman Ceza Hukuku" uygulanmaya başlıyor"dedi. (Adana/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Aralık 2015 21:05
www.evrensel.net