21 Aralık 2015 11:49
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Aralık 2015 13:35

Hasan Ferit Gedik davası 29 Şubat'a ertelendi

Maltepe Gülsuyu’da, uyuşturucu çetesi tarafından ldürülen Hasan Ferit Gedik’in davası 29 Şubat 2016 tarihine ertelendi.

Hasan Ferit Gedik davası 29 Şubat'a ertelendi

Paylaş

Maltepe Gülsuyu'da 2013 yılında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı davanın duruşması ileri bir tarihe ertelendi. Gedik'in annesi Nuray Meray, "Tahliye olmadığı için biraz mutluyum" dedi.

KAPALI GÖRÜLEN DURUŞMA

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22. celsesi görülen kapalı duruşmaya 8'u tutuklu 14 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, dedesi Mustafa Meray ve tarafların avukatları katıldı. Mahkeme başkanı Mahir Merdun dosyaya gelecek evrakların gelmediğini belirtirtti, taraf avukatları eksikliklerin giderilmesini talep etti. Gedik ailesinin avukatlarından Şükriye Erden ise geçtiğimiz celselerde tahliye edilen sanıkların tahliyelerine itiraz ettiklerini belirtti.

"ÖLEN KİŞİ TERÖRİSTTİR"

Duruşmada söz alan sanıklardan Zafer Turhan 2 yıl 6 aydır çete üyesi olmaktan tutuklu olduğunu ifade ederek, "Bakıldığında bizlerin çete olmadığı terör örgütü mağduru olduğumuz bellidir. Adliyenin taranması, polis kıyafetiyle mahkemeniz önünde dolaşan insanlar, tuvalette bulunan silah olayına bakıldığında karşı taraf terör örgütüdür ve biz de bu örgütün mağduruyuz. Biz çete değiliz. Çete olanlar dışarıdan gelenlerdir. Biz bunlara karşı nefsi müdafaa hakkımızı kullandık. Ben Gökhan Aktaş'ı vurmadım. Ölen kişi teröristtir" dedi.

MAHKEMEDE TEHDİT

Mahkeme heyeti tutanağa, sanık Turhan'ın müştekilerden Gökhan Aktaş'ın annesine hitaben "Bir dışarı çıkalım, kim kimi öldürecek göreceğiz" dediği ve müşteki avukatlarından Özgür Yılmaz'a da "Oğlan avukat dışarı çıkınca göstereceğim" dediğinin duyulduğunu geçirdi. Turhan'ın müştekilerle karşılıklı tartışmaya girmesi üzerine duruşmanın düzenini bozduğu için salondan çıkarıldığı kaydedildi.

"CİNAYETLE ALAKAM OLSA SÖYLERDİM"

Sanıklardan Hakan Taşhan ise tutuklu yargılanması sebebiyle maddi ve manevi olarak zor durumda olduğunu belirterek, "Çocuklarım var, eşimle boşanma eşiğindeyim. Başıma gelen olay tesadüfi gelişmiştir. Korktum silahı denize attım, tek suçum budur" dedi. Bir diğer sanık Ferhat Keleş ise, "Yaralama olaylarını kabul ediyorum. Yaptığım eylemlerden ceza almak istiyorum ama cinayetle bir ilgim yoktur. Adım mahallede katil olarak çıktı. Cinayetle alakam olsa söylerim" diye konuştu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti delillerin toplanmamış olduğunu gerekçe göstererek tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek dinlenmeyen müştekilerin gelecek celse duruşmaya zorla getirilmesine hükmetti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına karar veren mahkeme, iddianamede "Alevli Fuat" olarak belirtilen ancak açık kimliği belirlenemeyen kişinin tespiti için "Alevli" ticaret unvanına sahip tüm iş yerlerinin araştırılarak kimliğin tespit edilmesini istedi. Farklı tarihlerde silahla yaralanan müştekiler ile Hasan Ferit Gedik'in otopsisinde vücudundan çıkan mermilerin karşılaştırılması için İstanbul Polis Kriminal Labaratuvarına yazı yazan mahkeme duruşmayı 29 Şubat 2016 tarihine erteledi.

GEDİK'İN ANNESİ: TAHLİYE OLMADIĞI İÇİN BİRAZ OLSUN MUTLUYUM

Davanın ardından bir açıklama yapan Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, bugün çete lideri oğluma 'terörist' dedi. Biz de tabii karşılığını verdik. Bu arada bir kargaşa, tartışma yaşadık. Bugün davamız kısa sürdü ama en azından tahliye olmadığı için biraz olsun mutluyum. Davamız 29 Şubat'a ertelendi" dedi.

Avukat Şükriye Erdem ise, "Bir takım ara işlemler yapılıyor. Bu yüzden dava ertelendi. Duruşmamızda tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verildi. Çünkü kalan sanıkların her birinin çeşitli suçlardan sabıka kaydı bulunuyor. O sebeple kesinlikle tahliye verilemeyecek kişiler kalmıştı. Tahliye edilen bazı isimlerin de tekrar tutuklanmasını talep ettik, ancak bu talebimiz reddedildi" şeklinde konuştu.

DAVA ÖNCESİ 10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Hasan Ferit Gedik’in davası öncesinde polis Kartal'da bulunan Anadolu Adliyesinin önünü ve çevresini ablukaya aldı. Saat 10.30 sıralarında "Hasan Ferit için adalet istiyoruz, alacağız" yazılı bir pankart açıp basın açıklaması yapan Halk Cephesi üyelerinin etrafı çevik kuvvet ekipleri tarafından çevrildi. 10 kişi yaka paça gözaltına alınarak, çevik kuvvet otobüsüne bindirildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Sur'da okulların karargaha dönüştüğünün fotoğrafı

SONRAKİ HABER

Bursa'da mahallelinin arsenikli su tepkisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa