‘ÇED gerekli değildir’ kararına dava

‘ÇED gerekli değildir’ kararına dava

ORDU’nun Çatalpınar ilçesindeki Irmak HES ve Gölköy İlçesindeki Rıza HES projelerine, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün vermiş olduğu ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açıldı. Davalar, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri ve yöre halkıyla b

ORDU’nun Çatalpınar ilçesindeki Irmak HES ve Gölköy İlçesindeki Rıza HES projelerine, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün vermiş olduğu ÇED gerekli değildir kararının iptali için dava açıldı. Davalar, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri ve yöre halkıyla birlikte, her iki HES’in de yapılacağı ilçelerin doğasına, ekonomisine ve sosyal yaşamına geriye dönüşü olmayan zararlar vereceği gerekçesiyle açıldı.
Platform Üyesi Gül Ersan, “Çatalpınar’daki HES şirketinin, daha inşaatın başlamasıyla verdiği zararlar göz önüne alındığında, ÇED’in ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Şirket, Bolaman Çayı üzerine ruhsat almadan bir köprü yapmış ve köprüyü şantiye alanı olarak ilan etmişti. Bu durum DSİ’ye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ihbar edilmesine karşın köprüyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Ayrıca, aynı HES şirketi tarafından ilçedeki tarım alanları da tünel veya yol yapımı nedeniyle tahrip edilirken, patlatılan dinamitler nedeniyle çevredeki evlerde de çatlaklar oluştu. Hatta bir ev için ‘oturulamaz’ raporu verildi” dedi.
Gül Ersan, Gölköy İlçesinde henüz inşaat çalışmalarına başlanmayan Rıza HES projesi için de, çevreye zarar vermesi beklenmeden ÇED gerekli değildir kararının iptal edilmesi gerektiğini söyledi. (ORDU)

www.evrensel.net