10 Nisan 2012 15:00

Afganistan’da iki intihar saldırısı

AFGANİSTAN’da iki farklı intihar saldırısı sonucunda 18 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinde bir hükümet binasının önünde gerçekleştirilen intihar saldırısında 7 sivil ve 3 polis öldürüldü. Saldırı, halktan kişiler hükümet yetkilileriyle gör&uum

Afganistan’da iki intihar saldırısı

Paylaş

AFGANİSTAN’da iki farklı intihar saldırısı sonucunda 18 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinde bir hükümet binasının önünde gerçekleştirilen intihar saldırısında 7 sivil ve 3 polis öldürüldü. Saldırı, halktan kişiler hükümet yetkilileriyle görüşmek için bina önünde beklerken gerçekleştirildi. Daha sonra güneydeki Helmand vilayetinde bir karakolu hedef alan intihar saldırısında 8 polis hayatını kaybetti.
Vilayetteki hükümet sözcüsü Davud Ahmadi’nin açıklamasına göre Helmand’ın Musa Kala bölgesindeki karakola giren üç intihar bombacısından ikisi vücutlarına sarılı olan patlayıcıları ateşlemeyi başardı, üçüncü intihar bombacısı ise ateşlemeyi yapamadan polis tarafından öldürüldü. Saldırıda yaralananlar arasında Musa Kala bölgesi polis komiserinin de olduğu açıklandı.
NATO birlikleri 2014 yılında ülkeden çekilme hazırlığı yaparken, Afgan polis gücü ülkenin güvenliği açısından çok önemli bir rol oynuyor. Helmand vilayeti Afganistan’ın en tehlikeli bölgelerinden biri. Buna benzer intihar eylemleri sık sık yaşanıyor.

OTOMOBİL TAKİBİ

Herat saldırısında patlayıcı dolu bir araç Herat vilayetinin aynı adlı başkentinin 10 km güneyinde bulunan Guzara bölgesindeki bir hükümet binasının kapısında patladı. Görgü tanıkları saldırıdan sonra çevrede parçalanmış vücut ve metal parçaları gördüklerini söylediler.
Polis Sözcüsü Rauf Ahmedi saldırı öncesinde yerel polisin patlayıcı dolu bir araç hakkında bir ihbar aldığını söyledi. Ahmedi, “Polis otomobili takip ediyordu ve durdurmaya çalıştı” dedi.
Ahmedi, “Otomobil daha sonra yönünü değiştirerek hükümet binasına yöneldi. Kontrol noktasını geçmeye çalıştı ancak polis tarafından aranmak için durduruldu” diye sözlerine devam etti. Ahmedi’ye göre söz konusu araç bundan bir kaç dakika sonra patladı.
Polis sözcüsü ayrıca patlayan araçta üç kişinin bulunduğunu tespit ettiklerini ve bunlardan birinin burka giymiş bir kadın olduğunu açıkladı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun siviller olduğu ve ölenlerin arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunduğu kaydedildi.
Guzara bölgesi Herat vilayeti havaalanının yakınında bulunuyor. Afgan birliklerinin ve uluslararası birliklerin önemli bir kısmı burada konuşlanmış durumda. Bölgedeki muhabirler Herat’ın batısının görece sakin olduğunu, saldırıların ülkenin güney ve doğusuna odaklandığını söylüyor.
Normalde yılın bu zamanı Taliban saldırılarının sayısında bir artış gözleniyor. Kış aylarında kötü hava koşulları nedeniyle savaşçıların hareket kabiliyetinin düşmesi saldırıların sayısının da azalmasına neden oluyor. NATO Herat şehrinin kontrolünü 2011 yılının Temmuz ayında Afgan kuvvetlerine teslim etti. NATO bölgede kalan diğer birliklerini 2014 yılında geri çekmeyi planlıyor.
Şubat ayında Herat, bölgedeki NATO üssündeki bir çöp yakma kuyusuna ABD askerlerinin Kuran’ın kopyalarını attığı ortaya çıktığında şiddetli protestolara sahne olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Brezilya İran’a ambargoya karşı çıktı

SONRAKİ HABER

Facebook: Kullanıcıların şifrelerini "düz metin" olarak saklıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa