09 Nisan 2012 16:00

Öğretim üyelerinin darp edilmesi bilime yapılmış bir darbedir

5 Nisan 2012 Perşembe günü Üniversite kampusümüz dahilinde, Ziraat Fakültemiz Narenciye Araştırma-GEN bahçemizde, 40 yıllık Akademik emeğin olduğu, dünyanın hemen her yerinden getirilmiş 900'e yakın genotipin yer aldığı GEN parsellerinin bulunduğu, Çukurova'yı temsil eden Üniversitemiz arazilerinin en verimli, en ü

Öğretim üyelerinin darp edilmesi bilime yapılmış bir darbedir

Paylaş
Prof. Dr. Mustafa Gök

 
Söz konusu alan, Tarım Bakanlığı’nın da katkılarıyla oluşturulmuş ülkemizin Narenciye Ana GEN parsellerinin yer aldığı Ulusal ve Uluslar arası nitelikte alandır. Söz konusu alan, Ziraat Fakültemizin 40 yıldır oluşturmaya çalıştığı, üzerinde ıslah, bitki koruma, besleme-gübreleme, verim, yetiştiricilik, sulama vb. birçok çalışmaların yapıldığı, Bölgedeki ve Ülkemizdeki narenciye yetiştiriciliği açısından büyük önem taşıyan çalışmaların yürütüldüğü alandır.
 
Söz konusu alan, 5403 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Yasası”na göre Mutlak Tarım Arazisi niteliğindedir ve projelendirilmek istenen herhangi bir amaç için alternatif alanlar bulunduğu sürece kesinlikle tarım amacı dışında kullanılmasına izin verilmemesi gereken bir alandır.
 
Mülkiyetinin bir bölümü üniversitemize ait olan, geri kalan kısmı da 40 yıl önce üniversitemize tahsis edilmiş olan ülkemiz için Milli Servet halini almış bu alan şimdi üzerinde oluşturulmuş Akademik değerler hiçe sayılarak üniversitemizin elinden alınıp Adana Kentimizde kurulmuş yeni üniversite “Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” ne verilmek istenmektedir. Konu üniversitemiz Rektörlüğünce yargıya intikal ettirilmiş, hukuki süreç başlatılmıştır. Yargı süreci henüz başlamışken, her şey olmuş bitmiş gibi, Devletin iki üniversitesinin karşı karşıya getirilmesini, Devletin güvenlik güçlerinin, Akademik emeğini anlatmaya ve korumaya çalışan Devletin üniversitesinin Bilim insanlarını kendi araştırma alanlarında darp etme girişimi noktasına getirilmesini anlamak hiçbir şekilde mümkün değildir.
 
Devletin karar vericilerince yanlışta ısrar edilmesi halinde bundan sonra ne öğrencilerimize ne bir başkasına, araştırmanın, araştırma alanlarının, Gen kaynaklarının, tarım topraklarının önemini ve korunması gerektiğini anlatabilmemiz ve inandırıcı olabilmemiz hiçbir şekilde mümkün değildir.
 
Yeni bir üniversite veya başka kamu yatırımları için Adana şehrimizde onlarca alternatif alan varken temennimiz sağ duyunun galip gelmesi, bu yanlıştan bir an önce dönülmesidir.
 
Saygılarımla.
 

*Ç.Ü.Ziraat Fakültesi Dekanı

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

HES belası bu kez Murgul’da

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Batı'da bizi kim besleyecek, bunun kavgası var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa