Paskalya’da barış talebi

Paskalya’da barış talebi

Hıristiyan dünyasının kutladığı Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesini sembolize eden Paskalya Bayramı’nda Almanya’daki savaş karşıtları 70 ayrı kentte gösteri ve toplantı düzenledi.6 Nisan Cuma günü başlayan protesto gösterileri, bayramın son günü olan Paskalya Pazartesisine kadar devam etti. Gösteri ve y&uum

6 Nisan Cuma günü başlayan protesto gösterileri, bayramın son günü olan Paskalya Pazartesisine kadar devam etti. Gösteri ve yürüyüşler özellikle Ruhr Bölgesi’nde etkili oldu. Eylemlerde; Afganistan’daki Alman askerlerinin geri çekilmesi, Suriye ve İran’a yönelik askeri müdahale planları protesto edildi.

Paskalya yürüyüşleri çerçevesinde Köln’de bir grup savaş karşıtı motosikletli, konvoy yaparak savaşı ve ırkçı saldırıları kınadı. Özellikle göçmen esnafları katleden NSU adlı örgüte tepkinin gösterildiği eylem sırasında bütün Neonazi partilerin yasaklanması istendi. Polonya sınırında bulunan Frankfurt Oder’de ise savaş karşıtları kent merkezinde bir yürüyüş düzenleyerek, barış için çanlar çaldı.

ASKERİ ÜS ÖNÜNDE EYLEM

Paskalya Yürüyüşleri çerçevesinde Stuttgart’ta yapılan eyleme ise bin kişi katıldı. Kent merkezindeki eylemde savaşa karşı pankart ve dövizler taşındı. “Savaş politikanın aracı olamaz” sloganı altında gerçekleştirilen eylemde silahlanmaya son verilmesi ve bütün dünyada nükleer silahların kullanımının yasaklanması talep edildi. Berlin’de ise Potsdam Meydanı’ndan Brandenburg Kapısı’na kadar düzenlenen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

Dikkat çekici bir diğer eylem de Rheinland-Pfalz eyaletindeki Ramstein’de bulunan ABD askeri üssü önünde yapıldı. “Savaşsız ve şiddetsiz bir dünya” sloganıyla düzenlenen eyleme katılan yüzlerce kişi ABD üslerinin kapatılması çağrısında bulundu.

70 ayrı kent ve kasabada düzenlenen eylemler hakkında bilgi veren Paskalya Yürüyüşleri Bürosu Sözcüsü Willi van Ooyen, eylemlere katılımın geçen yılla aynı düzeyde olduğunu ifade etti. Van Ooyen, 1960 yılından bu yana her yıl düzenlenen Paskalya Yürüyüşleri geleneğinin bu yıl da devam ettiğini, katılımın kimi yıllarda arttığını, kimi yıllardaysa azaldığını ifade etti.

Van Ooyen ayrıca Paskalya boyunca Almanya’da yoğun bir şekilde tartışılan Günther Grass, “Söylenmesi gerekenler” başlıklı şiirine de destek verdiklerini, İsrail’in izlemiş olduğu politikalardan ötürü eleştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. (Köln/EVRENSEL)

www.evrensel.net