Suriye sınırında 10 Nisan gerilimi

Suriye sınırında 10 Nisan gerilimi

Suriye'de gözler yarın süresi dolan Annan Planı çerçevesinde beklenen ateşkese çevrilirken muhalifler provokatif girişimlerde bulunuyor.Özgür Suriye Ordusu Komutanı Riyad el-Esad, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşmasına uyacaklarını, ancak askerlerin saldırıları sürdü

Özgür Suriye Ordusu Komutanı Riyad el-Esad, Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşmasına uyacaklarını, ancak askerlerin saldırıları sürdüğü sürece Şam’la doğrudan teması reddettiklerini duyurdu. Bu açıklamalar ardından ateşkes girişiminin başarısızlığa uğramaya mahkum olduğu yorumları yapılmaya başlandı.

ESAD YAZILI GÜVENCE İSTEMİŞTİ

Beşar Esad hükümeti geçen hafta ateşkes planını kabul etmiş ve muhaliflerden silah bırakacaklarına ve bunları teslim edeceklerine dair yazılı güvence istemişti. Ayrıca Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer devletlerden de onları finanse etmeye son verme sözü istemişti. Suriye Dışişleri Bakanlığı, muhaliflerin askerlerin çekilmesinden yararlanarak toparlanıp silahlanmayacaklarından emin olmak istediklerini kaydetmişti. Açıklamada “Kofi Annan henüz silahlı terör örgütlerinin her türlü şiddete son vermeyi kabul ettiklerine dair yazılı teminatlar sunmadığından, Suriye'nin 10 Nisan'da kuvvetlerini kentlerden çekeceğini söylemek doğru değil” deniyordu. Muhalifler ise yazılı taahhüt vermeyi reddettiler.

ATEŞKESE 1 GÜN KALA SINIRDA ÇATIŞMA

Annan Planı çerçevesinde ateşkesin sağlanması için verilen sürenin dolmasına bir gün kala, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınmaya çalışan Suriyelilere saldırı yapıldığı ve Suriye güvenlik güçlerinin Kilis'teki konteyner kente doğru açtığı ateşte, 1'i Türkiyeli çevirmen olmak üzere 10 kişinin yaralandığı, 2 muhalifin de öldüğü haberleri geldi. Yaralılar, ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Olayın ardından Suriye maslahatgüzarını uyaran Dışişleri Bakanlığı, ateşin derhal durdurulmasını istedi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Korur, “10 Nisan kadük oldu. Yarın yeni bir dönem başlıyor” diye konuştu. Sınırda yaşanan gerilime dair Dışişleri Bakanlığı'nın daha sonra yaptığı açıklamada şunlar kaydedildi: "Suriye'de mevcut rejimin uyguladığı şiddetten kaçarak ülkemize sığınan Suriye vatandaşları Türkiye'nin tam güvencesi altındadır. Bu tür olayların yinelenmesi halinde gerekli tedbirleri uygulayacağımız tabiidir. Bu hususlar Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı'na da kesin ve güçlü bir dille bildirilmiştir."

Kilis valisinin yaptığı açıklamada ise Türkiyeli memurun konteyner kentin içinde gösteri yapan Suriyelilere müdahale ederken seken kurşundan yaralandığı açıklandı. Yani, valinin açıklamasına göre, Türkiyeli memuru yaralayan Suriye ordusunun değil muhaliflerin açtığı ateş.

Ayrıca, Suriyeli muhalifler, sınır bölgesinde çıkan çatışmada 6 Suriye askerinin öldürüldüğünü öne sürdü. Suriye İnsan Hakları İzleme Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, çatışmada 8 muhalif de yaralandı.

SIĞINMACI SAYISI 24 BİNİ AŞTI

Öte yandan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının 24 bin 246 kişiye ulaştığını açıkladı.

Çadır kentlerde bulunan 738 Suriye vatandaşı çocuğa da eğitim hizmeti verildiği bildirildi.

AFAD açıklamasında, Suriyeli sığınmacıların gıda ve sağlık ihtiyaçlarının da karşılandığı vurgulandı.

KOFİ ANNAN HATAY’A GELİYOR

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye’ye verilen mühletin son günü olan yarın öğleden sonra Hatay’a gelerek mülteci kamplarını ziyaret edecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından Hatay’a davet edilen BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Hatay’a 12.00’de gelip 4 saat kalarak İran’a geçmesi öngörülüyor. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise Rusya’yı ziyaret ediyor.

PRESS TV: TÜRKİYE’DEN PROVOKATİF AÇIKLAMA

İran devlet televiyonu Press TV, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın Suriye konusunda “provokatif” bir tutum aldığını söyledi. Press TV’nin haberinde, “Türk Savunma Bakanı Yılmaz, Ankara’nın, Suriye’deki durum konusunda savaş dahil, her şeye hazır olduğunu söyleyerek provokatif bir tutum takındı” ifadeleri kullanıldı. Press TV, “Yılmaz, Ankara’nın ‘savaş çağrısını yapmadığı’nı belirtti ancak her durumda hazır olacağını söyledi” dedi.

Aynı haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Pazar günü, Ankara’nın Suriye’deki gelişmeleri 10 Nisan’a kadar sabırla izleyeceğini ancak o tarihten sonra Suriye’deki kargaşanın durmaması halinde “adımlarımızı uygulayacağız” dediği belirtildikten sonra “Ancak Türk Başbakanı, Ankara’nın alabileceği olası önlemler konusunda ayrıntılı bilgi vermedi” ifadelerine yer verildi. (DIŞ HABERLER)


ATEŞKES TAKVİMİ NASIL?

10 Nisan: Suriye hükümeti asker ve ağır silahlarını yerleşim birimlerinden çekecek. Bunu izleyen 48 saat: Muhalefetin de katılımıyla ateşkes uygulanmaya başlayacak 12 Nisan, yerel saatle 06:00: Her türlü şiddet durmuş olacak Bir sonraki adım: Tüm tarafların katılımıyla siyasi görüşmeler başlayacak


TÜRKİYE TAMPON BÖLGE PEŞİNDE

Türkiye'nin, Annan Planı'nın başarısız olması durumunda, Suriye sınırında tampon bölge oluşturacağı belirtildi. El Arabiya televizyonu, Suriyeli muhaliflere dayandırdığı haberinde BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın planının başarısız olması durumunda Ankara'nın Suriye sınırında tampon bölge oluşturacağını duyurdu. Haberde Türkiye'nin Arap Birliği ve uluslararası kamuoyunun desteği ile “sivilleri koruyacak” bir bölge kuracağı belirtildi. Muhaliflerden hukukçu Behiye Mardini'nin açıklamasına yer verilen haberde, Mardini'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun cuma günü muhalifler ile yaptığı görüşmede, Annan planının başarısız olması durumunda Türkiye'nin Suriye sınırında tampon bölge oluşturma sözü verdiği ifade edildi. Suriye'nin komşularıyla olan sınırlarında tampon bölge oluşturulması muhaliflerin en önemli talepleri arasında bulunuyor. Muhalifler, başta Türkiye olmak üzere, Lübnan ve Ürdün sınırlarında oluşturulacak tampon bölge ile sivillerin ölümünün büyük oranda düşeceğini belirtiyor. Muhalifler ayrıca söz konusu tampon bölgenin oluşturulması ile Suriye ordusunda büyük çözülmelerin olacağını ifade ediyor. Zira, ailelerini güvenli bölgeye yerleştirecek askerlerin, Suriye ordusu ile çok daha rahat mücadele edeceklerini söylüyor.

www.evrensel.net