07 Aralık 2015 16:07

Ankara’nın kent panoraması imara açılıyor

Paylaş

Mimarlar, Büyükşehir Belediyesinin Ankara’nın en önemli bakı noktası olan Çaldağ’da, yapmak istediği kentsel dönüşüm planlarını yargıya taşıdı. 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediye Meclisinden onaylanan Çankaya ilçesi Çaldağ Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları değişikliği işleminin yürütmesinin durdurulmasını isteyerek yargıya taşıdı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara’nın en önemli bakı noktası olan Çaldağ (keklikpınarı) yeşil alan olmalı. Çaldağ’da yüksek yoğunluklu yapılaşmayı içeren kentsel dönüşümü yargıya taşıdık” dedi. 

Deniz seviyesinden 1293 metre yükseklikte olan Çaldağ Tepesi’ni yapılaşmaya açmak akla ziyan bir durumdur. Ankara’ya yapılacak en büyük kötülüklerden birisidir. Herkes Ankara’yı Çaldağ’dan görmeli diyen Candan şunları söyledi: “Gelişmiş ülkelerde kent panoramasının görüldüğü tepeler, turizm açısından en değerli kamusal mekanlar olarak değerlendirilirken, maalesef bizde kent planlamasından mimarlıktan ve yapılı çevreden bir nebze nasibini almamış yöneticilerin elinde en önemli değerlerimiz ranta kurban ediliyor. Viyana’da Kahlenberg Tepesi, Budapeşte’de Gellert Tepesi, Floransa’da Michelangelo Tepesi, Prag’da Petrin Tepesi o kent için ne ise Ankara’da Çaldağ Tepesi de öyledir. Yapılaşma olmayan alana yükseklik serbest ve 2 emsal verilerek, alanın yarısından fazlası konuta açılmaktadır. Büyükşehir Belediyesi 2012’de aynı bölgede yaptığı planlarda bölgenin yüzde 70’ini açık ve yeşil alan düzenlerken bugün yapılan plan değişikliği ile aynı bölgeyi yüksek yoğunluklu konuta açıyor. Çaldağ Tepesi, parası olanların konut aldığı bir tepe değil, herkesin tepesi olmalı, Ankara’nın panoramik görüntüsü, satılamaz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hakim ve savcılardan işçilere destek

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa