07 Aralık 2015 14:50

Gümrük tamamlandı ama bağlantı yolları bitmediği için faaliyete sokulamıyor

Paylaş

Ezgi ÇAPA

İstanbulun trafiğini rahatlatmak, TIR trafiğini azaltmak ve kazaların önüne geçmek için Küçükçekmece’de bulunan Halkalı Gümrük Müdürlüğünün Çatalca’ya taşınması tamamlandı. Ancak inşası tamamlanan tesisler, bağlantı yollarının bitirilememesi nedeniyle halen faaliyete sokulamadı.

Gümrük hizmetlerinin daha modern ve sağlıklı bir ortamda verilmesinin amaçlandığı Çatalca tesisleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Yap-İşlet Devret modeli ile inşa edildi. Temel atma töreni 17 Eylül 2013’te gerçekleşen ve 154 milyon liraya mal olan tesislerin 2014 mart ayında tamamlanacağını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu duyurmuştu. Ancak inşası tamamlanan tesisler, bağlantı yollarının bitirilememesi nedeniyle halen faaliyete sokulamadı.

‘ATIL VAZİYETTE DURUYOR’

Günde 2 bin 500 TIR’ın girip çıkacağı Çatalca Gümrük alanının 1 yıldan bu yana atıl vaziyette beklediğini belirten Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, “Türkiye ihracat ve ithalatının yüzde 25’ini tek başına yapacak Çatalca Gümrük alanının henüz yolu yok. Yolla ilgili çalışmalar yapılmadı, netleşmedi, yolsuzluktan dolayı tesisler atıl vaziyette duruyor” dedi. 
TEM otoyolu yanına inşa edilen gümrük için tek giriş yapıldığını söyleyen Kara, “Mevcut yol şu anda hafta sonu trafiğine bile cevap vermiyor. Bu yola TIR trafiğini de eklediğinizde, TEM kilitlenip kalacak. Gümrük alanına giren bu TIR’ların bir çıkışı yok. Aynı yol güzergahından geri dönmek durumundalar. Günde 2 bin 500 TIR diye düşünülürse, 2 katı hareketlilik aynı hattan çıkacak. Onun için büyük bir sorunla karşı karşıyayız” dedi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demokrasi İçin Hukukçular: Bakanlık katliama zemin hazırladı

SONRAKİ HABER

Ekoloji Politik Konferansı: Neoliberal politikalar doğayı sömürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa