Maltepe Belediyesi işçileri kazandı

Maltepe Belediyesi işçileri kazandı

CHP’li Maltepe Belediyesi’nde sendikalı oldukları için işten atılan ve direnişte olan taşeron işçiler, belediyeye ve taşerona geri adım attırdı. Dün Taksim’de eylem yapan işçiler, belediye yetkililerinin 6 işçiyi işe geri almayı kabul ettiğini, 3 işçinin de diğer belediyelerde işbaşı yapacağını açıkladı.

Taksim Tramvay Durağı’ndan, Galatasaray Meydanı’na kadar sloganlarla yürüyen işçilere, direnişte olan Hey Tekstil işçileriyle siyasi parti ve demokratik kitle örgütü üyeleri de destek verdi. Baskılara rağmen 100 günü aşkın süredir direnişlerini sürdürdüklerini belirten taşeron işçi İlhan Yıldırım, taşeronlaştırmanın direniş ve örgütlenmeyle alt edilebileceğini söyledi.  

5 Nisan günü Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ercan Köymen, CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Maltepe İlçe Başkanı Süleyman Kıpırtı ve işçiler adına DİSK Genel Başkanı Erol Ekici ile 4 işçinin katıldığı bir toplantı yapıldığını anlatan Yıldırım, görüşme sonunda 3 işçinin kıdem ve ihbar tazminatları ödenerek yakın bir CHP’li belediyede işe başlaması, diğer 6 işçininse Maltepe Belediyesi’nde işbaşı yapması konusunda anlaşma sağlandığını ifade etti.  Mücadelelerinin henüz bitmediğini belirten Yıldırım, 15 Nisanda yapacakları Taşeron İşçileri Kurultayına katılım çağrısı yaptı. Hey Tekstil işçileri adına konuşan Filiz Doğan, haklarını almak için hem Hey Tekstil hem de Li Fung fabrikaları önünde direnişlerini sürdürdüklerini dile getirdi. Doğan, haklarını alana kadar direnişlerine devam edeceklerinin altını çizdi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net