30 Kasım 2015 16:01

İŞKUR’dan engellileri mağdur eden iş ilanı

Paylaş

Tolga Alp TURGUT
İstanbul

Hatay’da Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından 24 Kasım tarihinden bu güne Antakya Belediyesi’ne engelliler için asılan büro memuru (genel) iş ilanı ile şoför alımları için ’20 yıl şoförlük deneyim şartı’ kondu. Ayrıca gıda teknolojisi teknisyenliği için engelli alımına dair hazırlanan iş ilanında da MEB onaylı 160 saatlik bilgisayar sertifikası ve 8 saatlik şef hijyen eğitim kursu (yiyecek hazırlama ve sunum hizmetleri) belgelerine sahip olunması gerektiği belirtildi.

Engelliler istihdam edilmek, çalışabilecek bir iş bulmak ve çalışma hayatına katılmakta engeli olmayanlara göre başta önyargılar olmak üzere birçok yönden aşılması zor güçlülerle karşı karşıya kalıyor.  Bu yüzden İŞKUR İş Kılavuzu Yönetmeliğinin 7. maddesine göre, engelli vatandaşların kamuya alımlarına ilişkin “İşçinin istihdam edileceği meslek ile işçide aranan şartlar ve istenen belgeler arasında tutarlılık bulunması, Kamu kurum ve kuruluşlarının her türlü işçi taleplerinde, işin niteliği gerektirmediği sürece, engelli olmama şartının aranmaması, engel oranına üst sınır getirilmemesi ve engel grupları arasında ayrım yapılmaması, hususlarına dikkat edilir” ifadelerine yer veriliyor.

Duruma tepki gösteren belediye çalışanları ve iş başvurusu yapmak isteyen engelli vatandaşlar “Antakya Belediyesi engelli adayları kısıtlayıcı şartlar koyarak, İŞKUR da adeta kişiye özel iş ilanı yayınlayarak engelli vatandaşların istihdamındaki fırsat eşitliğini ortadan kaldıran ve mevzuata da aykırı olan bir işlem yaptı. Bu ilanın kaldırılarak yerine fırsat eşitliğini göz önüne alan ve mevzuata uygun bir ilan tekrar asılmalı” diyerek tepkilerini dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

Gezici Festival iki kadın yönetmeni ağırladı

SONRAKİ HABER

Erdoğan Azerbaycan'da konuştu: Operasyonlara devam edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa