27 Kasım 2015 23:24

Antep'te katliamı protesto edenlere soruşturma: Failler değil, barış isteyenler sorgulanıyor

Paylaş

İnanç YILDIZ
Antep

AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepkinin öne çıktığı Ankara Katliamı protestolarına yönelik soruşturma furyası devam ediyor.  

Soruşturmanın adresi bu kez Antep oldu. 10 Ekim günü Antep emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla yapılan eyleme katılan Bekir Özbey ve Emek Partisi Antep İl Yönetici Hülya Kar, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla ifadeye çağırıldı. Terörle Mücadele Şubesine ifade vermeye giden Kar ve Özbey’e, “Katil Erdoğan”, “Katil devlet halka hesap verecek” ve “Katliamın tek sorumlusu AKP ve Erdoğan’dır” şeklinde sloganlar attıkları, “Ellerindeki hangi bilgiye dayanarak saldırıdan devleti ve Cumhurbaşkanını sorumlu tuttukları, sloganları atmalarındaki örgütsel amaçlarının ne olduğu” soruldu. Bununla da yetinilmedi.  Kar ve Özbey’e, 2015 yılının temmuz, ağustos, eylül, ekim aylarında kentte yapılan bütün eylemlerle ile ilgili bilgileri olup olmadığı soruldu.  Haklarındaki suçlamaları kabul etmeyen Kar ve Özbey, sevk edildikleri mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Haklarında açılan soruşturmayı gazetemize değerlendiren Kar ve Özbey, yargının patlamanın sorumluları yerine barış isteyenleri sorguladığını söyledi. 

Bombalı saldırıya tepki göstermelerinin en doğal hakları olduğunu vurgulayan Kar, “Bu eylemlere katılmak en doğal hakkımdır. Ankara’da ki patlamanın sorumlularını suçlamak yerine biz barış isteyenleri, Barış Blokuna destek verenleri suçlamaya çalışıyorlar. Açıktan açığa sorumluluğu bizlere yıkmaya çalışıyorlar. Biz bu suçlamaları kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.” dedi. Katliama tepki gösterenlere yönelik soruşturmaların, muhaliflerin sesini kesmeye yönelik olduğunu söyleyen Bekir Özbey ise, Ankara’daki patlamada açığa çıkan “güvenlik zafiyeti”nin  konuşulması gerekirken, saldırının mağdurlarının soruşturulduğunu ifade ederek, “Maalesef saldırıların nasıl gerçekleştirildiği ve istihbarat zafiyetinin nasıl gerçekleştiği ortaya çıkmış değilken, bizim gibi mağdur olanlara soruşturma açılması düşündürücü” diye konuştu. (Antep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da Emniyet'e bombalı saldırı

SONRAKİ HABER

ODTÜ'lü İrem Kütük'ün ölümüne neden olan "damper kapağı" kazasında sürücüye tahliye

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa