22 Kasım 2015 17:24

ODTÜ’den öğrenci atölyesine soruşturma: 'Sözde’ Kadın Çalışmaları Topluluğu

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

ODTÜ’de “izinsiz” tanışma toplantısı yaptığı gerekçesiyle Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi'nden bir öğrenciye soruşturma açıldı. Soruşturmada “Sözde topluluk” ifadesi kullanıldı. 

ODTÜ'de izin almadan tanışma toplantısı yaptıkları gerekçe gösterilerek kadın çalışmaları yürüten bir öğrenci atölyesine soruşturma açıldı. Atölye üyesi Eda Başoğlu'na gönderilen soruşturmada öğrencilerin “Sözde Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Topluluğu adına izinsiz tanışma toplantısı düzenlediğinin tespit edildiği” ifadelerine yer verildi. Güvenlik görevlileri tarafından uyarılmalarına rağmen toplantının yapıldığı ve bu defaya mahsus olarak öğrencinin yazılı olarak uyarıldığı belirtilen mektupta, Psikoloji Bölümü öğrencisi Başoğlu'ndan yazılı savunma istendi. 

‘TOPLULUĞU NASIL KURACAĞIMIZI KONUŞUYORDUK’

Gazetemize konuşan Başoğlu, “Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi'nin kuruluşu için ilk buluşmamızı gerçekleştirmek üzere 21 Ekim akşamı toplanmıştık. Tanışma ve kuruluş toplantımız devam ederken bulunduğumuz amfiye giren görevliler, amfiyi izinsiz kullandığımız gerekçesiyle içimizden en az bir kişiyi görüşmek üzere dışarı çağırdı. Ben ve toplantıda bulunan bir diğer arkadaş konuşmak için dışarı çıktığımızda bize arayıp izin almamız gerektiğini belirttikleri bir numara verdiler. Sürekli meşgul olan numaraya ulaşmamız mümkün olmadı ve toplantıya devam ettik. Görevlilere de anlattığımız gibi bu bizim ilk toplantımızdı ve topluluk kurup kurma, resmi başvuru yapma, nasıl bir yapı ve işleyişimizin olacağı gibi konuların tümünü hep birlikte konuşup kararlaştırma isteğindeydik” dedi. 

‘BU BASKILARA KARŞI DA MÜCADELE EDECEĞİZ'

Kendileriyle yeterli iletişim kurulmadan cezai işlem yapılmasına şaşırdıklarını belirten Başoğlu, tebliğ edilen soruşturma metninde kullanılan polisiye dil ve atölyenin kuruluşuna terör faaliyeti muamelesi yapılmasına ise şaşırmadıklarını ifade etti. Rektörlüğün, öğrencilerin her hareketini izne tabi kılmaya çalışırcasına tavır takındığını kaydeden Başoğlu, “Rektörlüğün şenlik yasağından sıkılaştırılan yurt kurallarına, her fırsatta güvenlik ya da bir başka bahaneyle baskı ortamı yaratma çabasında olduğunu biliyoruz. Ekmek ve Gül Kadın Çalışmaları Atölyesi olarak akademideki cinsiyetçilik ve kampüs içindeki ayrımcı uygulamalar kadar bu baskı ortamına karşı da birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

 

ÖNCEKİ HABER

Nusaybin girişinde heyete saldırı: Ayna ve Sancar hastaneye kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Nusaybinliler: Savaşı da kayyumu da istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa