Kadın cezaevlerinde taciz var ama kovuşturma yok!

Kadın cezaevlerinde taciz var ama kovuşturma yok!

ADALET Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerinde 4 bin 728 kadın tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu belirterek, 9 Mart 2012 itibariyle 5 cezaevinde kadınlara cinsel saldırı iddialarının yaşandığını kaydetti. Bu iddialara ilişkin başlatılan soruşturmaların tümü, “kovuşturmaya yer olmadığı” iddiasıyla kapatıldı.Sorunlarıyla sü

ADALET Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerinde 4 bin 728 kadın tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu belirterek, 9 Mart 2012 itibariyle 5 cezaevinde kadınlara cinsel saldırı iddialarının yaşandığını kaydetti. Bu iddialara ilişkin başlatılan soruşturmaların tümü, “kovuşturmaya yer olmadığı” iddiasıyla kapatıldı.

Sorunlarıyla sürekli gündemde olan cezaevlerinde kadın tutukluların yaşadığı cinsel taciz vakaları gün geçtikçe artıyor. BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan’ın cezaevlerinde bulunan kadın tutuklu ve hükümlülerin sayısı ve bu kadınların cezaevlerinde uğradıkları cinsel taciz ve tecavüz saldırıları ile ilgili yazılı yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesine cevap veren Adalet Bakanı Sadullah Ergin cezaevlerinde 31 Ocak 2012 tarihi itibariyle bin 725 tutuklu, 3 bin 3 hükümlü kadın bulunduğunu belirtti. 9 Mart 2012 tarihi itibariyle cinsel taciz ve sarkıntılık iddiaları ile ilgili 5 cezaevinde cinsel saldırı iddialarının gündeme geldiğini iddia eden Ergin’in bahsettiği cinsel saldırı olaylarında da yapılan soruşturmalar sonucunda “kovuşturmaya gerek olunmadığı”na karar verilmesi ve idari soruşturma sürecinin işletilmesi dikkat çekti.

ERGİN’İN VERDİĞİ BİLGİLER

* Sinop E Tipi Kapalı cezaevinde bulunan hükümlü bir kadın kurumda görevli İnfaz ve Koruma Baş Memuru tarafından taciz edildiği iddiasıyla ilgili adli yönden yapılan soruşturma sonucunda kovuşturmaya gerek olmadığına karar verildi.
*Aydın E Tipi Kaplı cezaevinden tahliye olan bir hükümlünün kurum ikinci müdürü tarafından taciz edildiği iddiasıyla ilgili adli yönden yapılan soruşturma sonucunda kovuşturmaya gerek olmadığına, idari yönden yapılan soruşturma sonucunda ise 1/8 oranında aylıktan kesme cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi.
*Karataş Kadın Kapalı Cezaevinde barındırılan kadın hükümlülere karşı bazı görevliler tarafından cinsel tacizde bulunulduğu iddialarıyla ilgili 2. infaz ve koruma memuru hakkında yapılan adli soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği, Ayrıca kurumda barındırılan bir hükümlünün kurum ikinci müdürü tarafından taciz edildiği iddiasıyla ilgili olarak adli yönden yapılan soruşturma sonucunda kamu davası açıldığı, yargılamanın ve idari yönden başlatılan soruşturmanın devam ettiği.
*Konya E Tipi Kapalı cezaevinde barındırılan kadın hükümlülere karşı bazı kurum görevlileri tarafından cinsel tacizde bulunulduğu yönünde isimsiz şikayet dilekçesinde ileri sürülen iddialarla ilgili 4 infaz ve koruma başmemuru hakkında adli yönden yapılan soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği, idari yönden başlatılan soruşturmanın devam ettiği.
*Erzurum E Tipi cezaevinde bulunan kadın hükümlü ve tutuklulara karşı görevliler tarafından cinsel tacizde bulunulduğu yönünde 3 kadın infaz ve koruma memuru hakkında adli yönden başlatılan soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına, karar verildi.
(ANKARA)

www.evrensel.net