Direnişçiler Çiğli Organize’de yürüdü

Direnişçiler Çiğli Organize’de yürüdü

Sendikalı oldukları için işten atılan ve 95 gündür fabrika önünde direnişte olan Billur Tuz işçileri, Atatürk Organize Sanayi Müdürlüğü’nün önüne yürüdü.Yürüyüşe yine 257 gündür direnişte bulunan Savranoğlu işçileri ile Tez Koop-İş, Petkim ve TÜPR

Yürüyüşe yine 257 gündür direnişte bulunan Savranoğlu işçileri ile Tez Koop-İş, Petkim ve TÜPRAŞ işçileri de katıldı. Sendikal Güç Birliği Platformu üyesi Hava-İş, TÜMTİS, Tez Koop-İş, Tek Gıda-İş ve Deri-İş sendikalarının şube başkan ve yöneticilerinin de yer aldığı eylem için ilk olarak Billur Tuz fabrikasının önünde toplanıldı.

Tek Gıda-İş Genel Başkan Danışmanı Gürsel Köse, sendikalaşmayı tüm örgütsüz işyerlerine yaymakta kararlı olduklarını söyledi.

Petrol-İş Aliağa Şubesi Başkanı İsmail Doğan ise “Adaleti, hakkı savunduğunu iddia eden siyasi iktidar, Suriye’den önce bu ülkedeki masumları kurtar. Adana’da ev kirasını ödeyemediği için intihar eden kadını kurtarsaydınız keşke” diyerek AKP Hükümeti’ne seslendi. Doğan, Sendikal Güç Birliği Platformu olarak direnişler başarıya ulaşıncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Deri-İş Şube Başkanı Makum Alagöz de, haklarını kullanmaya çalışan işçilerin başına gelmeyen kalmadığını belirterek, “Hakkımızda 50’ye yakın soruşturma açıldı. Cezaevine de koysanız ülkenin anayasasını bu patronlara öğretinceye kadar kapının önünden ayrılmayacağız” dedi.

YÖNETİME ‘SORUNU ÇÖZ’ ÇAĞRISI

Daha sonra Organize Sanayi Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçildi. İşçiler yürüyüş boyunca sendika talebi ve dayanışma çağrısı içeren sloganlar attı. Sendikacılar da yürüyüş sırasında, Organize’de öğle paydosuna çıkmış işçilere seslendi. İşçilere sendikalı olma çağrısı yaparak 1 Mayıs’a katılmaya davet ettiler. Çevre fabrikalardan öğle paydosuna çıkan işçiler de yürüyüşe alkış ve sloganlarla destek verdi. Görüşlerini aldığımız işçiler, Organize’de bu tür yürüyüşlere alışık olmadıklarını ve etkilendiklerini dile getirirken, “Yürüyüş yapan işçilerin yanında olmak isterdik” dediler. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan ve yeni sendikalı olan Roteks Tekstil işçileri de öğlen saati paydosundan yararlanarak yürüyüşe katıldı. Yürüyüş Çiğli Organize Sanayi Müdürlüğü önünde son buldu. Burada konuşan Tek Gıda İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köse, Billur Tuz patronunu ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetimini işçilerin yasal haklarını tanımaya, daha önce de sendikalı olan Billur Tuz’daki sorunu çözmeye çağırdı. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net