Türkiye-İran ilişkileri ABD

Türkiye-İran ilişkileri ABD'nin istediği gibi

Başbakan Tayyip Erdoğan, önümüzdeki hafta İstanbul’da yapılması planlanan 5+1 görüşmelerine ilişkin Tahran’ın, buluşma yeri olarak “Şam ya da Bağdat” önerilerinin “ipe un sermek” olduğunu öne sürdü.ABD’den yapılan açıklamada da toplantı yerinin İstanbul olması konusunda AKP Hü

ABD’den yapılan açıklamada da toplantı yerinin İstanbul olması konusunda AKP Hükümeti ile aynı fikirde olunması ve İran ile Türkiye ilişkilerinin daha da gerilmeye başlaması, ‘Erdoğan, ABD’nin istediği noktada’ yorumlarına neden oldu.
Başbakan Erdoğan, dün Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin 5+1 toplantısıyla ilgili sorularını yanıtladı.

İRAN’IN ÖNERİSİNİ BEĞENMEDİ

Erdoğan, İran yönetiminin toplantı yeri olarak İstanbul yerine Bağdat ya da Şam’ı önermesine tepki gösterdi. Erdoğan şunları ifade etti: “Bu toplantının İstanbul’da yapılıp, yapılmaması hususu bize herhangi bir prestij kazandıracak konu değil böyle bir prestijin de biz peşinde değiliz. Bizimle burada İran kazanır. Niye çünkü adil yaklaşım sergileyebilecek burada bir pozisyon ortaya koyarız da onun için. Fakat şu anda ortada dolaşan teklif, Şam veya Bağdat, ipe un sermektir. ‘Bu iş olmasın’ demektir. Çünkü karşı tarafın Şam’a gelmeyeceğini biliyor, Bağdat’a gelmeyeceğini biliyor.” İran yönetimini sert bir şekilde eleştiren Erdoğan, “Bu diplomasinin dili değildir” dedi.

Suriye ile ilgili soruları da yanıtlayan Erdoğan, Esad yönetiminin dürüst davranmadığını söyledi. Erdoğan, “Bundan sonra da doğru dürüst davranacağını ancak 10 Nisana kadar ortaya koyacağı tavırla göreceğiz” dedi.


5+1 TOPLANTISI NEDİR?

Bu toplantıda BM’nin Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi ülkesi (ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa) ve Almanya, İran’ın nükleer faaliyetleri üzerine bir görüşme gerçekleştirecek.

ABD bu toplantının Türkiye’de yapılmasını isterken İran, Türkiye’nin Suriye politikalarından rahatsız olması nedeniyle toplantının Şam veya Bağdat’a alınmasını talep etti.


ABD DE İSTANBUL’U İSTEDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki toplantının, önümüzdeki hafta İstanbul’da yapılmasını istediklerini söyledi. Toner, “Bizim hâlâ beklentimiz İstanbul’da yapılacağı yönünde. Ama toplantının yapılacağı yeri belirginleştirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.


İRAN: TÜRKİYE’NİN EV SAHİPLİĞİYLE İLGİLENMİYORUZ

İran Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, dün yaptığı açıklamada Türkiye’nin müzakerelere ev sahipliği yapmasını istemediklerini belirtti. Burucerdi, “İranlı yetkililer, Türkiye’nin ev sahipliğiyle ilgilenmiyor” ifadelerini kullandı.

www.evrensel.net