‘Yargı Başbakan’ın güvencesindeyse yeterince siyasallaşmış demektir’

‘Yargı Başbakan’ın güvencesindeyse yeterince siyasallaşmış demektir’

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Başbakan Erdoğan’ın Danıştay binasının açılış törenindeki konuşmasını Twitter’den değerlendirdi.Başbakan’In konuşmasına atıf yapan Demirtaş, “Yargının güvencesi Başbakan ya da hükümet olamaz. Demokrasilerde yargının güvencesi hukuktur” dedi.Demirtaş

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Başbakan Erdoğan’ın Danıştay binasının açılış törenindeki konuşmasını Twitter’den değerlendirdi.

Başbakan’In konuşmasına atıf yapan Demirtaş, “Yargının güvencesi Başbakan ya da hükümet olamaz. Demokrasilerde yargının güvencesi hukuktur” dedi.

Demirtaş şunları yazdı; “Başbakan, ‘yargının siyasallaşmasına izin vermeyecek olan en başta bizleriz’ demiş. İroniye bak. Buna göre siyaset, her halukarda yargının rotasını belirleyen asıl vesayet makamı olarak tanımlanıyor. Bu şekilde yargı üzerindeki etki gücünü tanımlıyor Erdoğan. Siyasallaşmasını engellemeye muktedir bir hükümet, zaten yargıyı siyasallaştırmış demektir. Yargının güvencesi Başbakan ya da hükümet olamaz. Başbakanın güvence olduğu bir yargı yeterince siyasallaşmış bir yargıdır. Erdoğan Alevilerin, Kürtlerin, işçilerin, kadınların, gayrımüslimlerin hak talepleri söz konusu olunca da aynı şeyi söylüyor. ‘Teminat benim’ diyor. İşte zaten bu sorunların çözülmüyor olmasının nedenini de göstermiş oluyor. Problem zaten bizzat senin teminat olmandır. Demokrasilerde hak ve özgürlüklerin teminatı başbakanlar değil, hukuktur. Ama tabi demokrasilerde.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net