12 Kasım 2015 16:51

‘Yaptığı babalığı, öz babamdan görmedim’

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı, 'Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K.' panelinde Cihan Demirci, Yalvaç Ural, Semih Poroy ve Hikmet Altınkaynak Tarık Dursun K.’nın yazarlık ve yayıncılık hayatını değerlendirdi.

Paylaş

İstanbul Kitap Fuarı, “Tut Elimden İzmir: Tarık Dursun K.” paneline ev sahipliği yaptı. Enver Ercan’ın yönettiği, Cihan Demirci, Yalvaç Ural, Semih Poroy ve Hikmet Altınkaynak’ın konuştuğu panelde ağustos ayında hayatını kaybeden Tarık Dursun K.’nın yazarlık ve yayıncılık hayatı konuşuldu.

Demirci, Tarık Dursun K’nın kendisini yeniden hayata döndürdüğünü belirterek, kitaplarını yayımlayamayacağını düşünüp Fransa’ya taşınmaya karar verdiği bir süreçte usta yazarın kitabını bastığını söyledi. Demirci, zor duruma düştüğü her anda Tarık Dursun K.’dan yardım gördüğünü, ondan yaptığı “babalığı” kendi babasından bile görmediğini ifade etti. 

Yalvaç Ural, Tarık Dursun K.’nın kendisine sansür koymayan, açık sözlü biri olduğunu söyledi. Hangi kitabın satacağını, hangi kitabın geniş kitlelere ulaşacağını çok iyi sezen bir yayıncı olduğunu belirten Ural, “Çok esprili, mizahi yanı ağır basan biriydi. Kitaplarını imzalarken bile, ‘Öpüldün’, ‘Sarsma sinek var’ gibi esprili şeyler yazardı” dedi. 

Semih Poroy da, Tarık Dursun K.’nın esprili kişiliğine atıfta bulunarak şu anekdotu paylaştı: “Bir panelde, kendisine kaç kitap yazdığı sorulmuş. ‘Çevirilerle birlikte 100’ü buldu’ deyince öğrencilerden biri kendini tutamayıp ‘Oha’ demiş. Olayı anlatırken hep, ‘Bu güne kadar aldığım en güzel iltifat o oha’ydı’ derdi.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Aziz Nesin’in sınıf mücadelesi unutulmamalı’

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa