Mali’ye demokrasi gelemedi

Mali’ye demokrasi gelemedi

MALİ’de 22 Mart’ta sivil iktidarın devrilmesini fırsat bilip ülkenin kuzeyinde büyük kentleri ele geçiren Tuareg isyancıları, gerilla operasyonlarına son vereceğini ilan etti. Tuareg isyan hareketine destek veren en büyük gruplardan Azawad Ulusal Kurtuluş Hareketi, kısa adıyla MNLA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada,

MALİ’de 22 Mart’ta sivil iktidarın devrilmesini fırsat bilip ülkenin kuzeyinde büyük kentleri ele geçiren Tuareg isyancıları, gerilla operasyonlarına son vereceğini ilan etti. Tuareg isyan hareketine destek veren en büyük gruplardan Azawad Ulusal Kurtuluş Hareketi, kısa adıyla MNLA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Bölgenin doğal sınırları kurtarılmıştır; perşembe gecesinden başlayarak artık askeri operasyonlar bitirilecektir” denildi.
Ülkede anayasal düzene geçiş sürecinin belirlenmesi için 5 Nisan’da bütün tarafların katılacağı bir Ulusal Kongre çağrısı yapan cunta lideri Amadou Sanago, bu önerisinden geri adım attı. Sanago, siyasi partiler ve kitle örgütlerinden çoğunun boykot edeceğini bildirmesi üzerine kongrenin “belirsiz bir tarihe” ertelendiğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net