Ural’dan Hamzaoğlu’na anlamlı destek

Ural’dan Hamzaoğlu’na anlamlı destek

KOCAELİ Üniversitesi (KOÜ) Kurucu Rektörü Prof. Dr. Atıf Ural, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na yazdığı mektupla desteğini ifade etti. Hamzaoğlu, Dilovası’nda halk sağlığı ve sanayileşme ilişkisini ele alan çalışmaları ve bu çalışmaların sonucunu kamuoyu ile paylaşması nedeniyle üniversite yönetimi, belediye ve işverenle

KOCAELİ Üniversitesi (KOÜ) Kurucu Rektörü Prof. Dr. Atıf Ural, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na yazdığı mektupla desteğini ifade etti. Hamzaoğlu, Dilovası’nda halk sağlığı ve sanayileşme ilişkisini ele alan çalışmaları ve bu çalışmaların sonucunu kamuoyu ile paylaşması nedeniyle üniversite yönetimi, belediye ve işverenlerin tepkisini çekmişti.
Üniversite yönetiminin hakkında soruşturma başlattığı Hamzaoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açtığı davayı kazanmıştı. Hamzaoğlu’nu açıklamalarının bilim özgürlüğü ve kamu çıkarı gereği olduğunu belirten bilim insanları da Onurumuzu Savunuyoruz Platformunu kurmuş, birçok etkinlik ve eylemle Hamzaoğlu’na destek olmuştu.
KOÜ Kurucu Rektörü de bu mücadeleye destek olduğunu belirten mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Kocaeli Üniversitesi Kurucu Rektörü emekli bir öğretim üyesi olarak Dilovası/Gebze/Kocaeli’nde yaşanmakta olan trajik sağlık olayında göstermiş olduğunuz onurlu mücadeleniz ve onurlu davranışınız, medeni cesaret sahibi tutumunuz nedeniyle sizi önce bir insan, sonra da bir bilim adamı olarak kutluyor ve size başarılar diliyorum. Sizi tanımak isterdim, bu çabalarınızda bir katkım olabilirse her zaman hazırım.”
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net