05 Kasım 2015 15:47

Dolar tırmanışa geçti

ABD'de faizlerin aralık ayında artırılacağı beklentilerinin güçlenmesinin etkisiyle dolar 2.86 lirayı da aşarak tırmanışa geçti.

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın ABD'de faizlerin aralık ayında artırılacağı beklentilerini güçlendiren açıklamalarının etkisiyle dolar 2.86 lirayı da aştı.
ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu'nda konuşan Yellen, faizlerin aralık ayı içinde artırılmasına ilişkin bir karar olmadığını söyledi ancak Fed Para Kurulu Komitesi'nde ağırlıklı görüşün bu yönde olduğunu söyledi.

Yellen'ın sözleri, faiz artışının büyük olasılıkta aralık ayında başlayacağına işaret sayılarak gelen alımlarla, iç piyasada "başkanlık" tartışmalarıyla 2.84 lirayı aşan doları 2.86 liranın da üzerine taşıdı. Dolar 2.8683 liraya kadar yükselirken, avro da 3.12 liranın üzerine çıktı.

Yellen'in açıklamalarının ardından dolar yükselirken hisse senetleri de değer kaybetti. Başkanlık tartışmalarıyla 84 bin puanın da altına çekilen Borsa İstanbul Endeksi bugünkü açılışta yüzde 0.5'in üstünde kayıpla 83 bin 234 puana düştü. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Gezici'nin cenazesi polis saldırıları nedeniyle mahalleden çıkartılamıyor

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa