EMO’dan Yıldız’a zamlarla ilgili yalanlama

EMO’dan Yıldız’a zamlarla ilgili yalanlama

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın elektrik ve doğalgaza yapılan zamların gerekçesi olarak Ortadoğu’daki gelişmelerden kaynaklı olarak petrol fiyatlarındaki artışı göstermesine Elektrik Mühendisleri Odasından (EMO) cevap geldi. EMO İzmir Şube Başkanı Özcan Uğurlu, son zamların elektrik piyasasının karaborsaya açılma

Emine Uyar

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın elektrik ve doğalgaza yapılan zamların gerekçesi olarak Ortadoğu’daki gelişmelerden kaynaklı olarak petrol fiyatlarındaki artışı göstermesine Elektrik Mühendisleri Odasından (EMO) cevap geldi. EMO İzmir Şube Başkanı Özcan Uğurlu, son zamların elektrik piyasasının karaborsaya açılması ve enerji borsası adı altında şirketlerin anlık üretim maliyetlerinin bu havuz sistemine yansıtılması sonucu olduğunu söyledi.  

Uğurlu, “Muhtemeldir ki petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş ve doğalgaza yapılan yüzde 18.72’lik zam elektrik fiyatlarına önümüzdeki aylarda tekrardan yansıtılacaktır” dedi.

İNANDIRICI DEĞİL

Son yapılan zamlarla ilgili olarak görüştüğümüz vatandaşlar da, Enerji Bakanı Yıldız’ın gerekçesini inandırıcı bulmadıklarını söylediler. Sürekli olarak her şeye zam geldiğini belirten vatandaşlar, ücretlerine ise zam yapılmadığını dile getirdiler.

Ev hanımı Saniye Taştemur, “Maaşlarımıza zam gelmiyor. Giyimden, boğazdan her şeyden kısıyoruz. Pazar gitmiyoruz. Geçenlerde suyumuz kesildi, komşudan aldık. Ne zaman para biriktirebilirsek götürüp yatırıyoruz.” diye konuştu. Emekli Ahmet Cengiz ise Yıldız’ın sözlerine inanmadığını belirterek, “Bütçeyi bizlerin cebinden dolduruyorlar.” dedi.   

İşsiz Mehmet Aslan, iş bulamazken gelen bu zamların geçinmeyi daha da zor hale getirdiğini söyledi. Ev hanımı Arife Uğur, elektrik zamlarından bıktığını ifade ederek, “Kazandığımızı elektriğe veriyoruz. Mum yakacağız artık. Tüp olmuş 70 lira. Ne yapacağımızı şaşırdık.” dedi.

Ev hanımı Saniye Kaygan, “Fatura 130-140 lira geliyor her ay. Asgari ücret alan bir insan bunu nasıl öder?  Ha bire borç ödüyoruz, faiz ödüyoruz.” dedi. (İzmir/EVRENSEL)


KAYIP KAÇAK AZALMADI

Ayrıca özelleştirme sürecinde iktidar tarafından sürekli olarak kayıp kaçak oranlarının düşeceği vurgusu yapılmıştı. Oysa, Enerji Piyasası Denetleme Kurulu tarafından 2011-2015 yıllarını kapsayan yeni tarife döneminde kayıp kaçak oranında artış öngörüldü ve bu halka yansıtılarak kayıp kaçak bedeli yüzde 9.93 zamlandırıldı.
Oysa, kayıp kaçak miktarının azaltılması dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda.

www.evrensel.net