BM heyeti Şam yolcusu

BM heyeti Şam yolcusu

DÜNYANIN gözü Kofi Annan’ın hazırladığı barış planını 10 Nisanda uygulamayı kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın  ne yapacağına kilitlendi. Şam yönetiminin bazı kentlerden askerlerini çektiği haberleri gelirken ABD’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi, Suriye’den yana şüpheleri olduğunu yineledi.Sur

DÜNYANIN gözü Kofi Annan’ın hazırladığı barış planını 10 Nisanda uygulamayı kabul eden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın  ne yapacağına kilitlendi. Şam yönetiminin bazı kentlerden askerlerini çektiği haberleri gelirken ABD’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi, Suriye’den yana şüpheleri olduğunu yineledi.

Suriyeli bir hükümet yetkilisi, Esad’a bağlı ordu birliklerinin bazı kentlerden çekilerek üslerine dönmeye başladığını belirtti. Muhalif kaynaklar ise Suriye ordusunun operasyonlarına devam ettiğini ileri sürdü.

ABD’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Susan Rice da, Suriye yönetimini ateşkes öncesinde saldırılarını yoğunlaştırmaması konusunda uyardı. ABD’nin, Şam yönetiminin barış planını uygulayacağına dair şüpheleri olduğunu belirten Rays, Suriye’nin ateşkes sözünü tutmaması halinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin devreye girmesini istedi. Öte yandan Rice, Güvenlik Konseyi’nin karar alamamasından da şikayet etti. Konsey’in Suriye konusunda tam olarak bölünmüş durumda olduğunu söyledi.

Suriye’ye gözlemcilerin yerleştirilmesi planına hazırlık için Birleşmiş Milletler’den bir öncü heyetin 48 saat içinde bu ülkeye gideceği açıklandı. Uluslararası Kızılhaç Komitesi Başkanı Jakob Kellenberger, Şam’a giderek dışişleri, içişleri ve sağlık bakanlarıyla görüştü.  (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net