04 Nisan 2012 13:26

Göçmen bir kuş

Başka Bir Yaza Doğru, Janet Frame’nin otobiyografik öğeler içeren, bu nedenle hayattayken yayınlanmasını istemediği romanı. Frame’nin yaşamının ilk yılları oldukça zorlu geçmiş. Yaşadıkları sonucunda geçirdiği bunalım yanlış teşhis edilerek akıl hastanesine kapatılır. Fakat başına gelen mucize ile bugün yazar olarak ke

Göçmen bir kuş

Paylaş
Bahar Çelik Omur

Başka Bir Yaza Doğru, Janet Frame’nin otobiyografik öğeler içeren, bu nedenle hayattayken yayınlanmasını istemediği romanı. Frame’nin yaşamının ilk yılları oldukça zorlu geçmiş. Yaşadıkları sonucunda geçirdiği bunalım yanlış teşhis edilerek akıl hastanesine kapatılır. Fakat başına gelen mucize ile bugün yazar olarak kendisini görme fırsatını buluruz. Zira elektro şoklarla sürdürülen tedavisi sırasında tam da kendisine lobotomi * uygulanmasına karar verilmişken, hastane doktorlarından birinin, yazdığı öykü kitabı The Lagoon and Other Stories’i (Göl ve Diğer Hikayeler) okuması ile bu karardan vazgeçilmiş ve özgürlüğün kapısı açılmış.
Başka Bir Yaza Doğru’nun kahramanı Grace, Londra’da yaşayan Yeni Zelandalı bir yazar. Gazeteci tanıdığı Philip’in hafta sonu davetine icabet eden ve pek de sosyal olmayan yazarımız, ziyareti esnasında geçmişle bugün eşiğinde günler geçirir. İnsanlarla iletişim konusunda pek başarılı olmayan yazar, gittiği evde Phillip ve karısı Anne’nin dışında bir de çocukları olduğunu görünce kendini kapana kıstırılmış hisseder. Onlarla konuşmak, iletişim kurmak ve ‘normal’ bir insan olduğunu göstermek için kendini zorlar. Kendine devamlı telkinde bulunur. İşin içinden çıkamayacağını hissettiğinde göçmen bir kuş olduğunu bağırır sessizce. Fakat bunu karşısındakine söyleyecek gücü yoktur. Phillip ve Anne’nin yaşamını gözlemleyen Grace, Phillip’in iflah olmaz bir bencil olduğunu görür. Anne’yi kendi annesi Phillip’i ise babası yerine koyar. Çocukluğu ve tatsız hatıraları zihninde canlanır. İngiltere’nin her anlamda soğukluğu ile Yeni Zelanda’nın sıcaklığını karşılaştırır ve vatanına karşı özlem duyar.
Janet Frame’in romanını okuyanlar bu hüzünlü sesin aynı zamanda ne kadar naif olduğunu da hissediyor. Yetenekleri ile aynı orantıda tevazu sahibi olan yazarın insan ilişkilerindeki sessizliği okuyucularda ürkek bir kuşu koruma hissi uyandırabilir. Times tarafından yüzyılın yazarı seçilen Frame’yi daha önce okumadıysanız, Bir Başka Yaza Doğru iyi bir başlangıç kitabı olacaktır.


[email protected]

Janet Frame, Bir Başka Yaza Doğru, Yapı Kredi Yayınları, 212s, Çevirmen: Z. Ceyil Özmen

* Bir dönem akıl hastalarının tedavisinde uygulanan, ilaçlar ya da elektrik şoklar vasıtasıyla beynin muhtelif bölümlerinin öldürülmesi işlemi.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Şahin Örgel ödüllü öykülerini kitaplaştırdı

SONRAKİ HABER

Kardemir'de TİS görüşmelerinde anlașma sağlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa