28 Ekim 2015 15:04

Ankara Başsavcılığı faili IŞİD dedi ama hükümeti akladı

Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde gerçekleştiriylen katliamla ilgili soruşturmada; gelinen aşamayla ilgili olarak açıklama yaptı.

Başsavcılık açıklamasında saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirdiğini söylerken IŞİD’in bu saldırıları devlete zarar vermek ve PKK’nin Türkiye’ye saldırılarını meşrulaştırmak için yaptığı iddia edildi. Başsavcılığının siyasi yorulmarla dolu bu açıklaması Başbakan Davutoğlu’nun ‘Kokteyl terör’ açıklamasını hatırlattı.

Açıklamada, "Söz konusu örgüt Gaziantep merkezli olarak hücre tipi bir yapılanma modeli oluşturmuştur. Gaziantep'teki bu örgüt grubunun doğrudan Suriye'deki DEAŞ terör örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladıkları anlaşılmıştır" denildi. 

‘ŞU ANA KADAR YÜZDE 5'İ ÇÖZÜLEBİLEN DİJİTAL MATERYALLERDE ÖNEMLİ BİLGİLER ELDE EDİLDİ’
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklama şöyle; "19.10.20l5 tarihli yazılı basın bildirimizde isim paylaşılmaksızın bazı şüphelilerin evlerinde yapılan aramalar da ele geçirilen materyallerden bahsedilmiştir. Konuya dair daha önceki bildirimizin 5-g maddesinde belirtilen silahların ve bombaların ele geçirildiği evde ayrıca çok sayıda dijital materyale de el konulmuştur. Ele geçirilen dijital materyallerin içeriklerinin çözümüne ilişkin dair emniyet birimlerimizce başlatılan çalışmalar halen devam etmektedir. Çok sayıda elde edilen dijital materyallerin bugün itibari ile yaklaşık yüzde 5'lik gibi çok az kısmı çözülebilmiştir. Açılan dijitallerden elde edilen verilerde menfurAnkara saldırısını düzenleyen örgüte dair çok önemli bilgiler elde edilmiş olup, hali hazırda uygun görülen bir kısmı aşağıda açıklanmıştır."

‘GAZİANTEP MERKEZLİ OLARAK HÜCRE TİPİ BİR YAPILANMA MODELİ OLUŞTURMUŞTUR’

"Buna göre; Söz konusu örgüt Gaziantep merkezli olarak hücre tipi bir yapılanma modeli oluşturmuştur. Gaziantep'teki bu örgüt grubunun doğrudan Suriye'deki DEAŞ terör örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladıkları anlaşılmıştır."

‘BİR ASKERİ ÜSSE YÖNELİK CANLI BOMBA EYLEMİ YAPMAYI PLANLADIKLARI TESPİT EDİLDİ’

"İncelenen kayıtlara göre ; Söz konusu terör örgütünün, Mersin ve Adana'daki HDP saldırılarını, Diyarbakır'daki HDP mitingindeki bombalama eylemini ve Suruç'taki bombalama eylemini gerçekleştirdiklerine dair kuwetli deliller bulunduğu, bu terör örgütüne Suriye'deki örgüt merkezinden düzenli para akışının olduğu, bu terör örgütünün yurt içinde daha bir çok eylemleri planladıkları, özellikle Suriye'den mülteci olarak yurdumuza gelmiş olan ve terör örgütleri ile bağlantısı bulunmayan Suriye'li gençleri örgüte çekmeye çahştıkları, Suriye'den PKK ve DEAŞ'e karşı olan tüm gruplara yönelik eylem yapma izni aldıkları, aynı şekilde yurdumuzda yaşayan hristiyan ve yahudilere karşı da eylem yapmak amacıyla aynı ülkeden izin almak için gayret gösterdikleri, yurt içindeki bir askeri üsse yönelik canlı bomba eylemi yapmayı planladıkları tespit edilmiştir."

‘EYLEMİ BAŞKENT ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİREREK TÜRKİYE'YE GÖZDAĞI VERMEK İSTEMİŞLERDİR’

"Ele geçirilen dijital kayıtlarda 10.10.2015 günü Ankara Garı önünde meydana gelen patlamaya dair şu yeni bilgilere ulaşılmıştır; söz konusu terör örgütü Ankara'da Sıhhiye meydanında yapılması düşünülen barış mitingine katılacak grupları açık kaynaklardan tespit ederek bu gruplara karşı bombalama eylemi gerçekleştirmek amacıyla hedef tespiti yapmıştır. Gerçekleştirilen terör eyleminin sonuçlarından neler beklediklerini kendi içlerinde değerlendirmişlerdir. Eldeki dijital materyallerden edinilen bilgilere göre, bu eylemleri aşağıdaki amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdiklerini belirtmişlerdir; yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak, bombalama eyleminde hedef seçtikleri kitleye karşı saldırıyı gerçekleştirip, bu sebeple hedef seçtikleri kitlenin marjinal kesimlerini sokağa dökmek, protesto ve eylemleri çoğaltıp ülkeyi istikrarsızlığa, kavgaya ve kargaşaya sürüklemek, yine kendi gerçekleştirdikleri bu eylemden devletin sorumlu tutulmasını sağlayarak PKK'nın Türkiye'ye saldırılarını meşrulaştırmak, eylemi başkent Ankara'da gerçekleştirerek Türkiye'ye gözdağı vermek, terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek, terör örgütünün Ankara Garı'ndaki bombalama eylemini Suriye'de ki örgütten aldığı izinle gerçekleştirdiği, bu eylem için özellikle Türk uyruklu canlı bombacı talep ettikleri, yukarıda belirttikleri amaçları Suriye tarafıy|a paylaştıkları tespit edilmiştir."

‘20 KİŞİLİK EKİP İLE DİJİTAL VERİLERİN ÇÖZÜMÜ ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR’

"Anlatılan konularla ilgili olarak Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan 20 kişilik ekip ile dijital verilerin çözümü çalışmaları devam etmektedir. Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada en başından beri başarılı ve titiz bir çalışma sergileyen ve olayın aydınlatılmasında büyük gayretleri olan Ankara İl Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerindeki amir ve memurlarımızı da tebrik ederiz. Soruşturmamız derinleştiri lerek devam etmektedir."

HÜKÜMET AKLANMAYA ÇALIŞILIYOR

Savcılığın siyasi yorum yapamayacağını dile getiren Kamil Tekin Sürek, “Tahminle açıklama yapılamaz. Siyasilerin günlük açıklamalarını destekleyerek benzer açıklamalar yapmak da uygun değil. Savcılık bir açıklama yaparken ya yakaladığı kişilerin ifadelerine, onların sözlerine bakar, onları iddianameye koyar, ya da örgüt yayınlarından alınan bilgileri koyar. Bunun dışında hiçbir belge olmadan varsayımlar yapmak hukuki açıdan anlamsızdır” dedi.

Başsavcılığın, Hükümet yetkililerinin katliama ilişkin verdiği demeçlere uygun bir açıklama yaptığını ifade eden Sürek, “PKK’nin eylemlerini meşrulaştırmak ifadesi geçiyor. Öyle bir şey mümkün değil. Hükümetin açıklamalarına paralel bir açıklama yapmıştır. Hukuki değil siyasidir. ‘Hükümeti iç ve dış düşmanlar’ bozmaya dağıtmaya çalışıyor mesajı taşıyor. Hükümeti aklamak için yapılmış bir açıklamadır” dedi.(HABER MERKEZİ)

 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da öldürülen IŞİD'li: Yakında hepsinin kafasını keseceğiz

SONRAKİ HABER

HDK mülteci sempozyumu düzenledi: Türkiye, AB'nin Bangladeş'i oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa