Alevilerin seçmeli ders talebine geçit yok

Alevilerin seçmeli ders talebine geçit yok

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Alevilerin seçmeli ders talebinde bulunmasını eleştirdi ve Sivas Katliamı davasında verilen zaman aşımı kararını savundu. Adıyaman'da Alevilerin evlerinin işaretlenmesini "CHP tahriği" şeklinde niteleyen Erdoğan, BDP'yi de Kandil ve İmralı'nın y&ou

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. AKP’nin hiçbir konuda sessiz ve tepkisiz duramayacağını söyleyen Erdoğan, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere de kayıtsız kalamayacaklarını belirtti.

'KUR'AN ALEVİLERİN DE KİTABI'

Erdoğan, Kuran-ı Kerim’in okullarda öğretilmesinin önünün açılmasının ardından Alevilerin seçmeli ders talebinde bulunmasını eleştirerek, “Ya Kuran sizin de kitabınız değil mi?” dedi. Erdoğan, CHP, BDP ve MHP’nin “statüko kardeşi” olduklarını ileri sürerek, “12 Eylül halk oylaması öncesinde de tabanlarına muhalif olarak ittifak yaptılar” iddiasında bulundu. Adıyaman’da Alevi yurttaşların evlerinin işaretlenmesine değinen Erdoğan, bunu duyuran CHP’li milletvekillerinin provokasyon yaptığını ileri sürdü. Erdoğan, “Biz bunu Maraş’ta Çorum’da gördük. Şimdi de aynı odaklar bu provokasyonu yapmaya çalışıyor” dedi.

ZAMAN AŞIMINI SAVUNDU

Sivas davasında verilen “zaman aşımı” kararına değinen ve bu konunun istismar konusu yapıldığını savunan Erdoğan, “131 sanık hakkında kamu davası açıldı. Bunlardan 40’ı beraat etti. 79 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis gibi hapis cezalarına çarptırıldı. 5 sanık hakkında yargılama devam ediyor. Zaman aşımı nedeniyle sadece 7 sanık hakkında dava düştü. Sanki bu dava bitmiş, olayın üstü örtülmüş gibi davranıyorlar. Sivas’ta ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olanların kızı önümü kesti. Babalarının olayların içinde olmadığını duyurularla olayların içine sokuşturulduğunu söyleyenler oldu. Bunların nereye koyacaksın” dedi. Sivas davasının 1 numaralı sanıklarından Cafer Erçakmak’ı savunan Erdoğan, “Olayları durdurmak isteyen medyanın hedef aldığı insanı yani ölü bir insanı yargılamaya çalışıyorlar” ifadesini kullandı. Sivas katliamı yaşandığında SHP’nin de iktidarda olduğunu söyleyen Erdoğan, “CHP’nin öncesidir bu, yani siz o katliamda ortaksınız. Sonrası süreçte hükümet oldunuz niye üzerine gitmediniz. Bir yandan çetelere kol kanat gereceksin, avukatlık yapacaksın sonra da çıkıp Sivas’tan dolayı AKP’yi suçlayacaksın” diye konuştu.

BDP'Yİ HEDEF GÖSTERMEYE DEVAM

Newroz kutlamalarının şiddet ortamına dönüştürülmek istendiğini ileri süren Erdoğan, Newroz’un 21 Mart öncesinde kutlanmasına ilişkin talebe aldıkları istihbarattan dolayı sıcak bakmadıklarını savundu. Erdoğan, “Bunun ardından yazılar yazıldı. ‘terör örgütü’ne karşı bir hoşgörünün sergilendiğini gördük. Türkiye’nin her günü Nevruz mu? Bunu 1 haftaya genişletsek olay olmayacak mıydı?” ifadesini kullandı. BDP Eş Genel Başkanlarının “Bu işi çözmek istiyorsanız oturalım konuşalım” dediğini belirten Erdoğan, “Neyi konuşacaksınız sizin karar alma gücünüz yok ki. Sizi Kandil ve İmralı yönetiyor. Nasıl konuşacaksınız bizimle. Kandil’den talimat geliyor” dedi. Erdoğan, bir yandan da hükümetin sadece güvenlikçi yönü öne çıkaran bir uygulama yapmadığını savundu. Erdoğan, Seul öncesi yaptığı açıklamaların tersine konuşmasında “Terörle mücadele milli birlik ve kardeşlik sürecine kararlılık ile devam” dedi.

GAZETECİLERE TALİMAT VERMEYİ SÜRDÜRDÜ

Konuşmasının devamında yeniden yazarları eleştiren Erdoğan, “Yazdıklarınızla, yayınladığınız haberlere ‘terör örgütüne’ destek veriyor imajı yaratırsanız bu millet sizi affetmez. Bu denli desteği gelişmiş ülkelerde bulamazsınız. Bazıları o kadar iyimser ki sözde talepler karşılansa her şeyin biteceğine inanıyor. İngiltere ve İspanya ile karşılaştırıyor. Biz de bunları inceledik” ifadesini kullandı.

'ER YA DA GEÇ İSTENİLEN NETİCEYİ ALACAĞIZ'

BDP’li milletvekillerine saldıran polislerin kendilerini koruduğunu ileri süren Erdoğan, çoğu zaman polislerin dayak yediğini savundu. “PKK ile mücadele” adı altında yürütülen çalışmaları kararlılık ile sürdüreceklerini söyleyen Erdoğan, “Er ya da geç istenilen neticeyi alacağız. Yarın teşvikleri açıklayacağız. Bölgeye yatırımları arttıracağız. Sadece güvenlik odaklı değil bununla birlikte ekonomiyi de ön planda tutacağız” ifadesini kullandı.

TÜRKEŞ'İ ANDI

Alparslan Türkeş’in 15. ölüm yıldönümü olduğunu söyleyen Erdoğan, konuşmasının devamında ise Türkeş’i övdü. Erdoğan, “Buradan şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Terör ile mücadelede omuz omuza görev yapan askerlerimiz ve polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Hükümet olarak her zaman onların yanında olacağız” dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net