28 Ekim 2015 13:01

Kobanê'de kadın yasaları: Erken evlilik, berdel ve çok eşlilik yasaklandı

Paylaş

Kobanê Kantonu Kadın Kurulu, Kadın Yasaları'nı açıkladı. Kantonda erken yaşta evlilikler, berdel ve çokeşlilik yasaklandı. 

Jin Haber Ajansı’ndan (JİNHA) Zêrîn Kurtay ve Rabîa Eto’nun haberine göre, Kobanê Kantonu’nda erken yaşta evlilikler, berdel ve çok eşlilik yasaklandı. Yasaların eğitim yoluyla yaygınlaştırılacağı ve mahalle meclisleriyle topluma ulaştırılacağı belirtildi.

‘YASALARIN İYİ ANLAŞILMASI İÇİN EĞİTİM VERMEMİZ GEREK’
Kanton Yönetimi'nden Emîne Bekîr kadın yasalarının temel esaslarına göre demokratik özerk toplumu inşa çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Konuşmasına özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınları anarak başlayan Rûken Ehmet de şöyle konuştu: “Yasaların iyi anlaşılması için eğitimlere ağırlık vermemiz gerekiyor. 5 bin yıldır erkek egemen zihniyetine göre oluşturulan bir toplumun değişimi ancak eğitimle gerçekleşir. Savaştan dolayı yaşanan göç de çalışmalarımıza etki etti. Ama bu çalışmalarımızın durduğu anlamına gelmiyor. Aldığımız kararlara göre bundan sonra toplumun bütün bölümlerinde eğitim çalışmaları devam edecek. Mahalle meclisleriyle tüm topluma ulaşacağız. Mahalle meclislerinin güçleri oranında hareket edip kadın sorunlarını çözmeleri gerekir. Her yönetim kadınlar ve halk tarafından seçildi, bu sorumlulukla kalkıp güç alarak çalışmalara katılmaları gerekir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kobanê Kantonu Savunma Bakanı Davutoğlu’yu yalanladı

SONRAKİ HABER

Kadıköy'de matbaa işçisinin geçim sıkıntısı nedeniyle intihar ettiği iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa