TEDAŞ işçileri direnişte bir ayı geride bıraktı

TEDAŞ işçileri direnişte bir ayı geride bıraktı

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’de üç aylık maaşlarını alamadıklarını için sendikalaşan ve işten atılan TEDAŞ işçileri direnişlerinin birinci ayını doldurdu.  TEDAŞ önünde bir araya gelen işçiler burada halaylar çekerek, mücadeleye devam edeceklerini söylediler.İşçi ailelerinin, grevdeki AMYLU

İşçi ailelerinin, grevdeki AMYLUM Nişasta işçilerinin ve emek demokrasi güçlerinin de destek verdiği işçiler TEDAŞ önünden bildiriler dağıtarak Atatürk Parkı’na geldi.

Burada pankart açan işçiler “TEDAŞ işçisi yalnız değildir”, “İşimizi geri istiyoruz” sloganları atarak İnönü Parkı’na yürüdü. Basın açıklamasından önce söz alan bir işçi annesi, TEDAŞ müdürüne tepki göstererek, işçi ailelerinin ve çocuklarının perişan olduğunu söyledi.

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Tayfur Karayaka, sendikalı oldukları için hukuksuz şekilde işten atıldıklarını kaydetti. Maaşları geciktiği için anayasal haklarını kullandıklarını ve iş bıraktıklarını kaydeden Karayaka, yaşananların tüm sorumlusunun TEDAŞ yetkilileri olduğuna vurgu yaptı. Kendileri üzerinden yüzlerce taşeron işçiye hakkınızı aramayın mesajı verilmek istendiğine dikkat çeken Karaya, taşerona karşı tüm çıkışların bastırılmak istendiğini aktardı.

İşten çıkartılan işçilerin tamamının sendika üyesi olduklarını hatırlatan Karayaka, işe dönüşleri aylarca sürse de direneceklerini vurguladı. Onurlu yaşam mücadelelerinin yalnız kalmayacağını bildiklerini belirten Karayaka, Adana halkı ile birlikte mücadeleyi büyüteceklerini söyledi. Basın açıklamasının ardından söz alan işçilerin avukatı İsmail Hakkı Atal, Bakanlığın işçileri haklı bulmasına rağmen işverenin hukuksuzluk içerisinde olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından çekilen halaylar ve müzik dinletisi ile etkinlik sona erdi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net