Meclis

Meclis'ten '12 Eylül davası'na müdahillik başvurusu

TBMM, 12 Eylül davasına müdahil olmak için mahkemeye başvurdu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, "TBMM sanıklara isnat edilen suçun birinci derece mağdurudur. Davaya müdahil olarak katılması gerekmektedir. Bu yönden talep yazısı ilgili mahkemeye verilmiştir" dedi.TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 Nisan'da gö

TBMM, 12 Eylül davasına müdahil olmak için mahkemeye başvurdu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, "TBMM sanıklara isnat edilen suçun birinci derece mağdurudur. Davaya müdahil olarak katılması gerekmektedir. Bu yönden talep yazısı ilgili mahkemeye verilmiştir" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 4 Nisan'da görülecek olan "12 Eylül davası"na müdahillik başvurularına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Askeri müdahalenin yapıldığı tarihte 1961 Anayasası'na göre yasama yetkisinin TBMM'de olduğunun hatırlattığı açıklamada, "Büyük Millet Meclisi'ne ait olan bu yetki mutlak ve münhasır bir yetkidir. Sanıkların gerçekleştirdiği askeri müdahale ile kaynağını Anayasa'dan almayan yetkiler kullanılarak TBMM'ye ait yasama yetkisi zor ve güç kullanılarak elinden alınmış, anayasal görevini yapması engellenmiştir. Bu nedenle TBMM sanıklara isnat edilen suçun birinci derece mağdurudur. Davaya müdahil olarak katılması gerekmektedir. Bu yönden talep yazısı ilgili mahkemeye verilmiştir" dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net