Pasta büyüyor ekmek küçülüyor

Pasta büyüyor ekmek küçülüyor

Türkiye ekonomisi 2011 yılında yüzde 8.5 büyürken elektrik, doğal gaz başta olmak üzere temel tüketim maddelerine fahiş zamlar geliyor. Ekonominin pastası büyürken halkın ekmeği küçülüyor.Türkiye ekonomisi 2011 yılında yüzde 8.5 oranında büyüdü. 2011 yılının birinci, ikinci ve üç

Türkiye ekonomisi 2011 yılında yüzde 8.5 oranında büyüdü. 2011 yılının birinci, ikinci ve üçüncü çeyreklerinde yüzde 10’a yakın büyüyen Türkiye ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 5.2 büyüdü. Böylece 2011 yılını toplamda yüzde 8.5’lik büyümeyle kapattı. Türkiye bu rakamla en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olurken, Çin geçen yılı yüzde 9.2 büyümeyle ilk sırada kapattı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; 2011 yılı gayri safi yurtiçi hasıla değeri cari fiyatlarla yüzde 17.8’lik artışla 1 trilyon 294 milyar 893 milyon TL, sabit fiyatlarla yüzde 8.5’lik artışla 114 milyar 874 milyon TL oldu. 2011 yılında dolar cinsinden cari fiyatlarla GSYH değeri 772 milyar 298 milyon dolara ulaştı.

Büyüme rakamlarının açıklandığı tarih 2 Nisan 2012. Elektriğe yüzde 9.26, doğalgaza yüzde 18.72’lik zammın uygulanma tarihi ise 1 Nisan 2012. Yani bir yanda ekonomik büyüme verileri diğer yanda temel tüketim maddelerine gelen fahiş zamlar.

Büyüme rakamlarıyla ilgili açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, aylar önce yüzde 8.3-8.5 arasında Türkiye ekonomisinde bir büyüme beklediğini bir çok kez dile getirdiğini, yüzde 8.5 büyümenin kendisi için sürpriz olmadığını ve rakamlardan memnun olduğunu ifade etti.  Hükümetin zafer sarhoşluğu ve patronların ‘pasta’sı büyürken emekçinin ekmeğinin küçülmesi; ekmek kıtlığı içindeki halkın öfkesi karşısında “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” diyen Fransız Kraliçesi Marie Antoinette’yi hatırlattı. Antoinette, Fransız devrimi sonrasında 1793’te halk tarafından idam edilmişti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da verimlilik istatistiklerini açıklandı. Buna göre, imalat sanayinde verimlilik arttı. Çalışan kişi başına üretim endeksi, bir önceki döneme göre yüzde 9.6 arttı.

BÜYÜME AMA NASIL?

Ekonomik büyüme ve imalat sanayindeki verimlilik rakamlarının açıklanmasının aynı güne denk gelmesi bir raslantı mıdır bilinmez. Ancak Türkiye’nin ekonomik büyüme rakamlarıyla verimlilik artışı ve düşük ücretler arasında bir ilişki olduğu da bilinen bir gerçek.  2011 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 8.5 oranında büyür ve enflasyon oranı çift haneli rakamlara ulaşırken asgari ücrete yapılan yüzde 6’lık ve kamu emekçilerine sözde toplusözleşme ile öngörülen yüzde 3’lük zam oranı arasındaki çelişki görülmekte. Bu rakamlar karşısında emekçiler için, ne enflasyonun alt edilmesi, ne de büyüme oranının refah artışı olarak yansıması söz  konusu olmuyor. (İstanbul/EVRENSEL)


ŞİMŞEK: YUMUŞAK İNİŞ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan büyüme rakamlarıyla ilgili, “‘Ekonomideki yumuşak iniş, hedeflerimiz doğrultusunda dengeli bir şekilde devam etmektedir” diye konuştu. Şimşek, büyümedeki sağlıklı yapının 2012’de de devam etmesini ve 2012’de büyümenin yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesini beklediğini ifade etti.


ZAM ‘KUTLAMASI’

Tüketici Hakları Derneği (THD) üyeleri, elektriğe ve doğal gaza yapılan zamları davul zurna eşliğinde protesto etti. “Oynatmaya az kaldı” diyen tüketiciler zamlara göbek atarak tepki gösterdi. Eylemde konuşan THD Genel Başkanı Turhan Çakar, “Mart ayında benzine yapılan üçlü zamdan sonra elektrik ve doğal gazın hatırı kalır diye üzüldük. Müjdeler olsun ki büyüklerimiz bizi fazla üzmedi” dedi.

www.evrensel.net