15 Ekim 2015 15:19

Yandaş 4 gazetede aynı manşet

Paylaş

Gözde TÜZER 
İstanbul 

Yandaş gazeteler aynı manşetlerle, aynı haberlerle, iktidar söylemiyle haber yapmakta sınır tanımıyorlar. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah, Yeni Şafak, Star ve Akşam gazeteleri, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara saldırısını PKK ve IŞİD’in gerçekleştirdiği iddiasını manşetlerine taşıdı. 

Sabah “DAEŞ’le PKK’nın şer ittifakı manşetini”, Yeni Şafak “IŞİD-PKK ortaklığı”, Star “PKK DAEŞ bağı var” ve Akşam “Mesaj PKK’dan bomba DAEŞ’ten” manşetlerini kullandı. 

Sabah gazetesi manşetinde “Başbakan Davutoğlu: Ankara saldırısında hem DAEŞ hem de PKK’nın etkin rol oynamaları ihtimali yüksek görünüyor” diye yazdı. Türkiye’nin 20 Temmuz’dan bu yana IŞİD, PKK ve DHKP-C’nin sistematik saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu ve Ankara saldırısında IŞİD ve PKK’nin etkin rol oynadığını iddia etti. 

Yeni Şafak gazetesi spotunda “Ankara Garında 99 kişinin öldüğü kanlı saldırıyı gerçekleştiren canlı bombaların kimliği netleşti. IŞİD üyesi teröristlerden biri Suruç Katliamı’nı yapan Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Y. Emre Alagöz çıktı. Patlamayı 1 gün önce Twitter’dan duyuran Mehmet Polatsoy ise Kobanî’de bomba eğitimi alan bir PKK’lı” diye yazdı. 

Star gazetesi “‘Ankara’da iki terör örgütünün izi var’ diyen Başbakan, ilk kez isimlerini açıkladı. PKK ve DAEŞ. Davutoğlu, Suriye’de DAEŞ, PYD ve Esed’in muhaliflere karşı anlaştıklarını, seçim öncesi aynı ittifakın Türkiye’ye karşı da kurulduğunu söyledi” diye yazdı. Star gazetesi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da hedef göstermeyi ihmal etmedi. “Katil kim, cevap ver” dedi ve sorular sordu. 

Akşam gazetesi spotunda “Ankara saldırısını 9 saat önce Twitter’dan duyuran ‘karanlık hesabın’ sahipleri PKK’lı çıktı. HDP’nin sosyal medya ekibinden olan şüphelilerden biri bomba malzemeleriyle yakalanıp hapis yatmış” diye yazdı.  (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bölgedeki sendikacılar: Müzakere masasını kurmaktan başka seçenek yok

SONRAKİ HABER

Edirne'de okul servisi ile yurt dışına çıkmaya çalışan 30 mülteci durduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa