12 Ekim 2015 04:56

Emekçiler barış istiyor saray ise savaş: Barışı sandığa taşıyacaklar

Paylaş

Haşim DEMİR
İstanbul

Emek Partisi Sancaktepe İlçe Örgütü yerel seçim planları ve çalışmaları kapsamında 6 Ekim günü Meclis Mahallesi’nde bulunan Sarıbelde sitesinde halk toplantısı gerçekleştirdi. HDP ile ortaklaşa gerçekleştirilen toplantı Sarıbelde sitesi lokalinde gerçekleşti.

100’e yakın kişinin katıldığı halk toplantısına Emek Partisi İl Başkanı Güven Gerçek ve HDP İstanbul Birinci Bölge Milletvekili  Adayı Serpil Kemalbay konuşmacı olarak katıldı. Oldukça tartışmalı ve verimli geçen toplantıda çok sayıda kişi söz alarak hem konuşmacılara soru sordu, hem de fikirlerini belirtti. 
Toplantı, Emek Partisi Sancaktepe İlçe Başkanı Mazlum Öner’in açış konuşmasıyla başladı. Öner, “seçim ve savaşın” ülkenin, iç içe geçmiş en önemli sorunu olduğunu ve bu konuları konuşmak üzere toplandıklarını kaydetti. Partisinin seçim çalışmaları hakkında kısa bir bilgi veren Öner ardından sözü konuşmacılara bıraktı.  

KARAR MGK’DE ALINDI

İlk sözü HDP Milletvekili Adayı Serpil Kemalbay aldı. Bay, çok kritik bir süreçte 1 Kasım seçimlerinin yapılacağını, bütün barış girişimlerine rağmen AKP’nin savaşta ısrar ettiğini, bu savaşın asıl tarihinin 7 Haziran seçimlerinden sonra yapılan Milli Güvenlik Kurulu ( MGK ) toplantısında verildiğini, insanlık dışı baskı ve uygulamaların artarak sürdüğünü, OHAL ve sıkıyönetim uygulamalarının fiilen uygulandığını, Kürt kentlerinin, ilçelerinin, kasaba ve köylerinin yerle bir edilircesine hedef alındığını, onlarca sivil can kayıpların yaşandığını, işkencelerin arttığını belirterek başladı konuşmasına.

Partilerine yapılan onlarca saldırıya rağmen parti olarak gece gündüz demeden barışın tarafı olarak asker, polis, gerilla cenazeleri gelmesin diye, cansiperane bir şekilde canlı kalkan olduklarını ifade eden Kemalbay, diğer yandan da emek ve demokrasi güçleri ile bir araya gelmek için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. 
“Bizim baraj sorunumuz yok. Biz daha fazla oy alarak etkin bir konumda olmak istiyoruz” diyen Kemalbay, Kürt sorununda kilit bir rol oynamakla birlikte Türkiye partisi olduklarını vurguladı. 

TEK ADAM DİKTATÖRLÜĞÜNE KARŞI...

Güven Gerçek ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir parti başkanı sıfatıyla, ortaya çıkan seçim tablosuna müdahale ettiğini, 7 Haziran seçim sonuçlarını hazmedemeyerek resmen bir savaşın başlangıcını tetiklediğini ifade ederek başladı konuşmasına. Hemen ardından ise çatışmalı durumun tek başına Saray’ın verdiği bir kararla olmadığını, Ortadoğu’daki gelişmelerin, ABD’nin politikalarına uygun olarak bölgenin yeniden dizayn edilmesiyle beraber çatışmalı ortamın patlak verdiği tespitini yaptı.  
Bir yandan savaş ve çatışma sürerken diğer yandan da açlık ve yoksulluğun arttığına dikkat çeken Gerçek diğer yandan da, grev ve direnişlerin yasaklanmasından kadın cinayetlerine, sıkıyönetim  ve OHAL uygulamalarından basına yönelik baskılara, yolsuzluğun üzerinin örtülmesinden yargının hükümetin güdümüne sokulmasına uzanan sınıfsal, demokratik, sosyal sorunların biriktiğine dikkat çekti.
Gerçek sözlerini şu vurgularla tamamladı: “Tüm bu zorbalıklara, tek adam ve tek parti diktatörlük heveslilerine karşı başta Kürt halkı olmak üzere tüm ezilen halklar ve emekçilerle birleşmemiz lazım. Bunun için işçi ve emekçilerin aydınlatılması önem kazanıyor. Biz Emek Partisi olarak tüm fabrika ve işyerlerinde, emekçi mahallelerinde, kadın ve gençlik kitleleri içinde yoğun bir ajitasyon ve aydınlatma çalışması yürütüyoruz.” 

SANDIK GÜVENLİĞİNİ BİZ SAĞLAMALIYIZ

Toplantıya katılan Oy ve Ötesi Bölge Sorumlusu, Eğitim Komitesi Üyesi Levent Hamdi Uyum, 7 Haziran seçimlerinde de  seçim sandığı  güvenliği çalışması yürüttüklerini belirterek şu çağrıyı yaptı: “Başta Kürdistan olmak üzere batı illerinin en önemlilerinde HDP’ye çok katkı sunduk. Şimdi Edirne’den, Van’a  kadar bölgeler düzeyinde oy ve ötesi olarak örgütlendik. Bu örgütlenmemizde Emek Partisinin desteğini gördük. Biz umutluyuz ve sandıkların güvenliğinde baskılara rağmen kararlıyız. Yasayı iyi bilip sandığa güçlü sahip çıkmalıyız”. 

DİYANET GÜNDEMİ

Toplantıda söz alan Avukat Cemal Gülmez, HDP’li vekil adayının cevaplaması üzerine şu soruyu yöneltti: “7 Haziran seçim sürecinde HDP’nin seçim bildirgesi ve bizzat HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılacağından bahsetti. Ayrıca Türkiye’de iki temel önemli sorun var. Biri Kürt sorunu, öteki laisizmdir. Bu temel sorunlar ekseninde HDP daha sonra inanç işleri başkanlığı terimini kullandı. Bu ne anlama geldi? Niçin bir dindar profili var?” 

HDP’li Vekil Kemalbay bu soruya “Biz tüm inançların eşit muamele görmesini ve devletin buna müdahale etmemesini istiyoruz. Biliyorsunuz ki Kürt toplumunda epeyce mütehedin kesim var. Yani dindar kesim var. Demirtaş da dini inancı olan bir arkadaşımızdır. HDP dinci bir parti değildir. Herkesin inancına saygılıdır” cevabını verdi. 

GANDHİ ÇAĞRISI NE ANLAMA GELİYOR

Katılımcılardan Pakize Gürhan, HDP’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra edilgen kaldığı ve yakıcı sorunların çözümü için yeterince çabalamadığı eleştirisini yaparak katılımcılara, “Oluşan ‘sizin ne farkınız var?’ algısı karşısında ne düşündüklerini” sordu. 

Aynı soruya ek olarak salondan, Demirtaş’ın Mahatma Gandhi’nin, “Alkışlar önüne kansız elle çıkınız” sözüyle yaptığı çağrının nasıl anlaşılması gerektiği de soruldu.

Sibel Kemal Bay, “Şüphesiz biz barışçıl, demokratik mücadeleden yanayız. Silahlı kesim de bu yönde adım atmaya hazırlanıyor. Silahlar konuştukça tabii ki doğal olarak HDP zorlanacaktır. Zaten bu noktada çok saldırı altındadır” cevabını verdi. 

Toplantıda yer alanlardan Mehmet Akar da tartışmaya katılarak şunları söyledi: “HDP bir Kürt partisi değildir. Sosyalistlerden, devrimcilerden ve Kürt özgürlük hareketinden oluşan bir partidir. Kürdistan’da da, batıda da örgütlenen ve mücadele eden ve Türkiyelileşmeye çalışan bir parti. Bu toplumda kabul görüyor. Atalete düşmezse HDP’nin sürekli oyu artar. Çünkü zalim sisteme karşı duruyor ve mücadele ediyor. Direnenlerin ve ezilenlerin partisidir HDP. Bu partiye ihtiyaç vardır”. 

EMEP SEÇİM ÇALIŞMASINI ANLATTI

Toplantıda savaş ve seçim ekseninde EMEP’in İMES, OSB gibi sanayi havzalarını temel alarak birçok bildiri dağıtımları yaptığı belirtildi. Bağımsız politik çalışmanın yanı sıra HDP ile de ortak halk toplantısı ve etkinlikler örgütlendiği ifade edildi. EMEP İl Başkanı Güven Gerçek, “HDP ile 2002 yılından beri birlikteyiz. Kürt sorununun çözülmesi, adil kalıcı bir barışın sağlanması için parti olarak emek ve demokrasi güçleri ile daha büyük bir cephe kurmak için çalışıyoruz. Bunun için bir yandan HDP’ye oy verilmesi için çalışma yürütürken diğer yandan da fabrika fabrika, mahalle mahalle bağımsız çalışmamızı yürütüyoruz.”

ÖNCEKİ HABER

Yönetenlerin yok ama emekçilerin vicdanı var

SONRAKİ HABER

Has the 15 July coup attempt turned out to be 'a blessing from God' for President Erdoğan?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa