02 Nisan 2012 12:37

Kışanak: Şırnak'ta demokrasi askıya alınmıştır

Şırnak'ta aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 42'si tutuklu 68 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü. Duruşmaya katılan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Şırnak'ta demokrasinin "askıya" alındığını dile getirerek, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın dışında kentte seçilmiş te

Kışanak: Şırnak'ta demokrasi askıya alınmıştır

Paylaş

Şırnak'ta "KCK Kent Meclisi" adı altında düzenlenen operasyon kapsamında 42'si tutuklu 68 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Balveren Belde Belediye Başkanı Abdurrezak Yıldız, Kumçatı Belde Belediye Başkanı Mehmet Demir'in de aralarında bulunduğu 42 tutuklunun hazır bulunduğu duruşmaya çok sayıda müdafi avukat katıldı.

Diğer "KCK" davalarındaki gibi adliye içi ve dışında olağan üstü önlem alınırken, kurulan 3 arama noktasından yurttaşlar didik didik aranarak içeri alındı.

Duruşmaya aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, KESK Dönem Sözcüsü Hülya Alökmen Uyanık ile çok sayıda sanık yakını izledi. Mahkeme salonunun dijital kayıt sisteminde meydana gelen sorun nedeniyle duruşma geç başlarken, yargılama kimlik tespiti ile başladı. Yargılamanın henüz başlanmadığı duruşmada, anadilde savunma krizi kimlik tespiti ile başladı. Kimlik tespiti sırasında bilgilerin doğru olup olmadığına ilişkin sorular sanıklara sorulmadan kayıtlara geçildi. Müdafi Avukat Mesut Beştaş'ın, mahkemenin yargılamaya yetkisinin bulunmadığını belirterek, görevsizlik kararı vermesini talep etti. Talebe ilişkin mahkeme heyeti, duruşmayı öğleden sonraya erteledi.

'ŞIRNAK CUMHURİYETİ' SÜRÜYOR

Duruşma sonrası BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, adliye önünde gazetecilere açıklamada bulundu. Kışanak, 90'lı yıllarda Şırnak ilinde JİTEM'in "Şırnak Cumhuriyeti"ni ilan ettiğini ve TC Kanunlarının geçerli olmadığını hatırlattı. Bu kentte JİTEM kurucularından Levent Ersöz ile JİTEM elemanlarının kanununun geçerli olduğuna işaret eden Kışanak, 2012 Türkiye'sinde de Şırnak'ta aynı tarzda demokrasinin askıya alındığını vurguladı. Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın dışında kentte ve ilçelerinde seçilmiş tek kişinin kalmadığını tamamının tutuklandığını dile getiren Kışanak, ortaya çıkan sonuç itibari ile yeni yasada değiştirilmesi talep edilen maddelerin dahi bu kentte geçerli olmayacağına vurgu yaptı. Seçilmişlerin şahsında tüm Şırnak halkının teslim alınmak istendiğine dikkat çeken Kışanak, buna karşın Şırnak halkının baskı ve tutuklamalara karşı teslim alınamadığını vurguladı. Şırnak'ta demokrasinin "askıya" alındığını yenileyen Kışanak, duruşmanın başında yaşanan Kürtçe krize de değindi. Nüfusunun tamamının Kürtçe konuştuğu bir kentin halkına "Türkçe konuşmak zorundasın"ın dayatılmasının zulüm ve vicdansızlık olduğuna vurgu yapan Kışanak, "Hakim sırf Kürtçe gerçeği ile yüzleşmemek için kimlik tespiti sırasında bilgilerin doğru olup olmadığını sormadan kayıtlara geçiyor. Kürt dili gerçeğinden bu kadar korkuluyor" diye kaydetti. (Diyarbakır/DİHA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yenişehir Belediyesi Engelliler Meclisi kuracak

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa