02 Nisan 2012 08:29

Avrupa’da uçurumun kenarından dönüldü mü?

OECD Geçici Ekonomik Değerlendirme Raporu yayınlandı. Raporda, G7 ülkelerinde yılın ilk yarısında sabit büyüme beklendiği ancak toparlanmanın kırılgan ve Kuzey Amerika ile Avrupa’da farklı hızlarla devam etme olasılığı bulunduğu belirtilerek, “Yükselen petrol fiyatları, özellikle Çin olmak üzere yükselen piyasa ekon

Avrupa’da uçurumun kenarından dönüldü mü?

Paylaş

OECD Geçici Ekonomik Değerlendirme Raporu yayınlandı. Raporda, G7 ülkelerinde yılın ilk yarısında sabit büyüme beklendiği ancak toparlanmanın kırılgan ve Kuzey Amerika ile Avrupa’da farklı hızlarla devam etme olasılığı bulunduğu belirtilerek, “Yükselen petrol fiyatları, özellikle Çin olmak üzere yükselen piyasa ekonomilerindeki zayıflayan ekonomik etkinlik ve küresel talepteki zayıflama toparlanmayı tehdit ediyor” denildi.

OECD Başekonomisti Pier Carlo Padoan, yılın ilk yarısında Kuzey Amerika’daki güçlü büyümenin Avrupa’daki kırılgan görünümle zıtlık oluşturduğunu belirterek, “Uçurumun kenarından geri dönmüş olabiliriz, ancak rehavete hâlâ hiç yer yok” dedi. OECD, yükselen petrol fiyatları, özellikle Çin olmak üzere yükselen piyasa ekonomilerindeki zayıflayan ekonomik etkinlik ve küresel talepteki zayıflamanın toparlanmayı tehdit ettiğini bildirdi.

‘AVRUPA KIRILGAN’

OECD avro bölgesinin üç büyük ekonomisi Almanya, Fransa ve İtalya’nın ilk çeyrekte ortalama yüzde 0.4 daralacağını tahmin etti. Bu ülkeler için ikinci çeyrekte ise yüzde 0.9 büyüme tahmininde bulundu.

Alman ekonomisinin yılın ilk yarısında, ilk çeyrekteki yüzde 0.1, ikinci çeyrekteki yüzde 1.5 büyümeyle hızlanması bekleniyor. Fransa’nın görünümü ise ilk çeyrekteki yüzde 0.2’lik küçülme, ikinci çeyrekteki yüzde 0.9 büyüme ile daha yavaş olacak. İtalya’daki sanayi üretimi ve hane halkı güvenindeki zayıflığın yılın ilk yarısında bir daralmayı ortaya koyduğu, ancak son göstergelerin ikinci çeyrek için daha olumlu tablo yansıttığı belirtildi. Japonya’da büyümenin ilk çeyrekte yüzde 3.4 ile bir geri dönüş yaşayacağı, ancak ikinci çeyrekte yüzde 1.4’e düşük yavaşlayacağı kaydedildi. (Paris/ANKA)

ÖNCEKİ HABER

TCDD’de hakkını arayanlar işten atıldı

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa