Meclis 12 Eylül davasına müdahil olacak mı?

Meclis 12 Eylül davasına müdahil olacak mı?

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “İhtilal liderlerinin yargılanacağı davaya, TBMM Başkanlığı olarak müdahale talebinde bulunma yönünde bir çalışma var mı?” diye sordu.Kart, Çiçek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 12 Eylül

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, “İhtilal liderlerinin yargılanacağı davaya, TBMM Başkanlığı olarak müdahale talebinde bulunma yönünde bir çalışma var mı?” diye sordu.

Kart, Çiçek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 12 Eylül ihtilali sonucunda, TBMM’nin kapatıldığını, anayasal düzenin yok edildiğini ifade ederek, “İhtilalin öncelikli ve doğrundan muhatabının, TBMM olduğu açıktır. Böyle bir süreçte, TBMM Başkanlığının olaya ve gelişmelere duyarsız kalması düşünülemez” dedi.

12 Eylül 1980 ihtilalinin demokraside ve toplumsal gelişim sürecinde yarattığı tahribatların varlığını sürdürmekte olduğuna işaret eden Kart, “12 Eylül 1980 ihtilalinin doğrudan mağdurlarından ve muhataplarından olan Cumhuriyet Halk Partisi, ihtilal liderlerinin yargılanacağı 4 Nisan tarihindeki duruşmaya müdahil olma yönündeki çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak, gözden kaçırılmaması gereken temel gerçek şudur; 12 Eylül ihtilali sonucunda, TBMM ortadan kaldırılmış, kapatılmıştır. Anayasal düzen yok edilmiştir. 2324 sayılı Anayasa Düzeni Hakkında Kanun uyarınca, yeni bir Anayasal düzenin temelleri atılmıştır. İhtilalin öncelikli ve doğrudan muhatabının, Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu açıktır. Böyle bir süreçte, TBMM Başkanlığının olaya ve gelişmelere duyarsız kalması düşünülemez” dedi. Kart, TBMM Başkanına, şu soruları yöneltti:
“Herhangi bir yorum hükmü geliştirmeden, Türkiye Büyük Millet Meclisi iradesinin açıklık kazanması amacıyla sorularımızın cevaplandırılmasını ivedi olarak talep ediyoruz. İhtilal liderlerinin yargılanmasıyla ilgili olarak 4 Nisan tarihinde yapılacak yargılamaya TBMM Başkanlığı olarak müdahale talebinde bulunma yönünde sürdürülen herhangi bir çalışma var mıdır? Böyle bir çalışma yoksa bunun anlam ve gerekçesi nedir?” (ANKARA)

www.evrensel.net