08 Ekim 2015 04:52

Sorunlarının görmezden gelinmesine tepki gösteren Sider işçileri: Başbakanımız ne işlerle uğraşıyor!

Paylaş

Emine UYAR
Eda AKTAŞ
İzmir

Sider Demir Çelik fabrikasında çalışan işçilerin, 5 aydır alamadıkları ücretleri ve yaşadıkları çok sayıda sorunla ilgili fabrika önünde başlattıkları direniş sürüyor. Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikada çalışan işçiler, kanunların kendilerinden yana olmadığını, bakanlıkların ve devlet kurumlarının da yaşananlara ses çıkarmadığını söyledi. Hükümete ve Cumhurbaşkanına işçiye sahip çıkma çağrısı yapan işçiler, “Başbakanımız ne işlerle uğraşıyor” dedi.

Sider çelikhanesi makine bakım bölümünde kaynakçı olarak çalışan İşyeri Baştemsilci Ferit Kaliç, 16 yıldır fabrikada çalıştığını, fabrikanın sürekli isminin ve sahiplerinin değiştiğini söyledi. Çalışırken elbise, toz maskesi ve ayakkabı gibi koruyucu malzemelerinin olmadığını anlatan Kaliç, Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin olumsuz koşullardan dolayı fabrikayı mühürlemesine rağmen içeri girip aynı koşullarda çalışmaya devam ettiklerini belirtti. Fabrikayı Erol Evcil aldıktan sonra çok daha fazla sorunla karşılaştıklarını anlatan Kaliç, “ Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) iki sene el koydu ama tekrar Evcil’e verdi. Evcil fabrikayı tekrar alınca sorunlarımız daha da fazlalaştı. Her sene 2-3 ay duruyoruz, durduğumuz sürece de kesinlikle 5 kuruş para almıyoruz. En son üç ay önce durduk, bunun öncesinde iki aylık ücretimiz de vardı. Toplam beş aylık içeride alacağımız var” diye konuştu.

‘DEVLET FABRİKAYA EL KOYSUN’

Fabrikanın borçtan dolayı elektriğinin ve doğal gazının kesik olduğunu, bu sıkıntılar giderilse bile bir ay sonra gene aynı duruma düşeceklerini ifade eden Kaliç, şöyle devam etti: “Devlet buraya el koysun. Sorunlarımızı çözsün.” Çalışma Bölge Müdürlüğünün dilekçelerine, “İşveren mali sıkıntılarından dolayı maaşları ödeyememektedir. Bireysel olarak kanun hakkınız açıktır” cevabı verdiğini belirten Kaliç, “Bunu biz biliyoruz zaten ama Çalışma Bakanlığı olarak yaptırım gücünüz ne?” diye sordu. Kaliç fabrikanın Evcil’e ait görünmediğini, bu yüzden alacakları ile ilgili fabrikadan herhangi bir şey alınamadığını belirtti. Kaliç, “Üretilmiş mala el koymaya geliniyor, bu mal benim değil diyor ona da icra konulmuyor. Peki nasıl alacağız biz paramızı, kanuni yollarımız tamamen tıkalı” dedi.

21 yıllık İşçi Hüseyin Şimşek, basının da sorunlarına ilgi göstermemesinden şikayetçi. Evcil’in işçi düşmanı olduğunu söyleyen Şimşek, “Bugün kazanır yarın size veririm” dediğini ancak kendileriyle bir alakasının olmadığını söyledi. Şimşek, “Şimdi 3-4 tane fabrika aldı bizimle ilişkisi kalmadı. Devlet el koysun, gelsin sorunlarımızı halletsin istiyoruz. Devlet halletmese kim halledecek” dedi.

‘CUMHURBAŞKANI UZAKLARDA ARAMASIN’

Cuumhurbaşkanına seslenen Bilge Aslın, “‘Tüm dünya mazlumlarının yanındayız’ diyen Cumhurbaşkanının bizi de görmesini istiyoruz. Uzaklarda aramasın burada kendi ülkesinde bizleri bir görsünler. 5 aydır maaş alamıyoruz, çocuğumuza ekmek götüremiyoruz, kredilerimizi ödeyemiyoruz” diye konuştu. Kalite kontrol bölümünde çalışan Muharrem Doğan, “Alın teri kutsaldır diyorlar, ben buna inanmıyorum. Çünkü alın teri harcayan kişileri hiç bir zaman ne Çalışma Bakanlığı ne de Saray Bakanlığı desteklemiyor. Başbakanımız ne işlerle uğraşıyor” dedi.

‘SADECE İŞÇİ ARKADAŞLAR DESTEK VERİYOR’

Mehmet Geyik, 96 yılından beri burada çalıştığını belirterek, “Evcil paramız yok dedi, Sivas Demir Çelik’i ve Ede’yi aldı. Ne ekmekçiye, ne servisçiye ne de işçiye para veriyor, kimseye para vermeyi sevmiyor hep kendine hep kendine istiyor” diye konuştu. Devletin el koymasını ve Cumhurbaşkanının kendilerine sahip çıkmasını istediklerini ifade eden Geyik, şunları söyledi: “Yetkililer çıkmıyor karşımıza, sadece işçi arkadaşlar destek veriyor başka destekleyen yok.”

Rafet Yol, fabrikanın temelinden beri çalıştığını 11 sene önce emekli olduğunu anlattı. Emekli olduğunda kıdem tazminatını alamayan Yol, “O zaman paramı verselerdi kredi çekmeden ev alabiliyordum. Kredi çekmek için tazminatımdan bir miktar ödemelerini istedim bu sefer ücretimi de ödemediler. Şimdi çektiğim kredi borcum faizlerden dolayı 120 bin TL oldu. 11 senedir bankalara çalışıyorum” dedi. Yol, “Devlet buraya el koydu bir dönem, şimdi bu adaletsizlikleri görmesine rağmen neden tekrar el koymuyor? Her şeyi geçelim işçinin hakkı yok mu hiç, devlet neden müdahale etmiyor? Bu sorunlara bir çözüm bulunsun istiyoruz” diyor.

‘KIDEM TAZMİNATIMIZI ALAMIYORUZ’

Çelikhane bölümünde çalışan Halil Sezgin kıdem tazminatlarının ödenmemesinden şikayetçi. “Bunca zamana kadar çıkan ve çıkarılan hiçbir arkadaşlarımız kıdem tazminatlarını alamadı. Davalarımız kazanılmasına rağmen haklarımızı alamıyoruz. Biz geleceği de düşünmek zorundayız. Kanunda belirtiliyor, işçi kazanıyor ama fabrikadan 5 kuruş para alamıyoruz” diyen Sezgin, gelecek için kaygılı olduklarını ifade etti. Kanunların işverenden yana değil işçilerden yana olmasını istediklerini söyleyen Sezgin, “İşçilerin hakkının gözetilmesini istiyoruz. Haklarımızın devlet tarafından garantiye alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

Parçacı olarak iki yıldır fabrikada çalıştığını söyleyen Bayram Akman , “İki yıldır bir ay bile toplu maaş alamadım. Haftalık 100 TL aldım. Benim 4 tane çocuğum var. Şu an işi bırakıp gitsek alacaklarımızı gene vermiyor. Elimiz kolumuz bağlanmış durumda, devletin bize sahip çıkmasını istiyoruz” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

‘Tek suç şoföre atılmaya çalışılıyor’

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa