08 Ekim 2015 04:51

‘Tek suç şoföre atılmaya çalışılıyor’

Paylaş

Elif Ekin SALTIK
Ankara

Ankara Dikimevi’nde 1 Ekim günü yaşanan ve 12 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan korkunç kaza, gözleri EGO yetkililerine ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’e çevirdi. Toplu taşımanın keşmekeşe döndüğü Ankara’da vatandaşın da sabrı kalmadı. Emekli EGO Şoförü ve Eski Belediye-İş Şube Başkanı Ahmet Demirel, Evrensel’e yaptığı değerlendirmelerde kazanın sorumlusunun şoför olarak gösterilmeye çalışıldığını, ancak sorumlunun Melih Gökçek ve Mercedes firması olduğunu öne sürdü. Şoförlerin çalışma koşullarını da anlatan Demirel, “Kadrolu ve tecrübeli personeli bitirmeye dönük uygulamalar yaptılar. Hak arayanı kapı önüne koydular. Şoförleri mesai sonrası zorla mitinglere ve açılışlara taşıdılar” dedi.

Ahmet Demirel, 22 yıl 4 ay EGO’da otobüs şoförü olarak çalıştı. Yaşanan kazanın Mercedes firmasının aracından kaynaklandığına işaret eden Demirel, “Aynı araçlardan başka firmalarda da var, o markalarda sıkıntı yaşanmıyor. Bu araçların otomatik olarak kapıları açıkken hareket etme şansı yok. Kaza yapan araç, kapıları açıkken hareket etmiş. Bu bir yazılım hatası mıdır, başka bir şey mi, bunu uzmanların denetlemesi gerekiyor” dedi.

YAŞANAN 33. KAZA

Yaşanan kazanın 33. kaza olduğunu da belirten Demirel, kazanın olduğu akşam NATO Yolu 3. Bölge Şubesinde aynı model aracın yakıt ikmali yapıldıktan sonra kaza yaptığını ifade etti. Kazada şoförün ihmalleri olabileceğini kaydeden Demirel, ancak kazanın sorumluluğunun şoföre yıkılamayacağını söyledi. Demirel, “Kazanın 1. derecede sorumlusu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2. derecede Mercedes firmasıdır. Kazaya karışan arkadaşlarımız defalarca durumu yetkililere bildirdiler. İncelemeleri ya EGO’nun bilirkişileri, Büyükşehir Belediyesine bağlı mühendisler ya da Mercedes firmasına bağlı mühendisler yapıyordu. ‘Teknik bir sıkıntı bulunamamıştır’ deyip gidiyorlardı. Ve bütün suç şoförün üstüne kalıyordu” şeklinde konuştu.  

Demirel, sözlerine şöyle devam etti: “Anayasal hakları olan sendika seçme hakkını dahi kullandırtmadılar. Öz Taşıma-İş Sendikasına insanları zorla üye yaptılar. 2006 yılında 700 kişi başka sendikaya üye oldu. ‘Siz sendikaya üye oldunuz, hak talebinde bulunuyorsunuz’ diyerek bayram arifesinde hepsini işten çıkarttılar. “

‘ŞOFÖRLER TUVALETE BİLE GİDEMİYOR’

Ahmet Demirel, şoförleri daha verimli çalıştırma amaçlı kartlı sistem uygulaması yapıldığını bildirerek, sistemin şoförleri aralıksız çalıştırmaktan başka bir şey olmadığını söyledi. “Örneğin, Ege Mahallesi’nden kalkan bir araç, 30 dakikada Dikimevi’ne inecek. Oradan 1 saat 10 dakikada servisi tamamlayacak. Bu, mesafeye göre değişiyor” diyen Demirel, değişik duraklardan hareket memurluklarını kaldırdıklarını ifade etti. Şoförlerin servis süresini tamamlayıp cezalı duruma düşmemek için elinden geleni yaptıklarını dile getiren Demirel,  “Bu uygulamayı getirenler, ne trafik tıkanıklığını, ne hava durumunu, ne de kazaları göz önüne alıyor. 148 kişilik kapasitesi olan bir araca 210 kişi biniyor. İnsanlar üst üste bindiriliyor. Araçların kapasitesinden fazla yolcu almasının sebebi de, 5 dakikada bir araç göndermek yerine, 15 dakikada bir araç gönderilmesi. Şoförlerin çalışma saatleri de, günde 8 saat. Ancak öğlen vardiyasında iki saat mesai yaptırıyorlar. Kartlı sistem olduğundan dolayı şoför yetiştirebilmek için kimi zaman tuvalete gitmiyor. Yemek yiyemiyor. Sabah kahvaltı yaptıysa akşam eve gidene kadar o yediğiyle kalabiliyor. 10 kişinin yapması gereken işi, 7 kişiye, 20 kişinin yapması gereken işi, 13-15 kişiye yaptırmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Karikatüristler fikirlerini anlatmanın bir yolunu bulur’

SONRAKİ HABER

Adana’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartları atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa