‘Türkiye, Binali’nin Tunus’unu hatırlattı’

‘Türkiye, Binali’nin Tunus’unu hatırlattı’

SAVUNMAYA Özgürlük Platformu’nun tutuklu avukatlar için düzenlediği panele yurtdışından katılan avukatlar, “Türkiye, Binali’nin Tunus’unu hatırlattı” dedi.İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonunda önceki gün gerçekleşen panele,  yurtdışından ve Türkiye’den çok sayıda

SAVUNMAYA Özgürlük Platformu’nun tutuklu avukatlar için düzenlediği panele yurtdışından katılan avukatlar, “Türkiye, Binali’nin Tunus’unu hatırlattı” dedi.

İstanbul Barosu Orhan Apaydın Konferans Salonunda önceki gün gerçekleşen panele,  yurtdışından ve Türkiye’den çok sayıda hukukçu katıldı.

Moderatörlüğünü Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Gülşah Kurt’un yaptığı ‘Savunma hakkının gelişimi ve kazanımları’ başlıklı oturumda ilk olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar konuştu. Türkiye’de son süreçte avukatlık mesleği üzerindeki baskılara dikkat çeken Coşar, “Türkiye’de savunma mesleği her zaman tehdit altında olmuştur” dedi.

‘DÜNYA AVUKATLARINI İLGİLENDİRİYOR’

Fransa’da avukatların evinin yada ofisinin, polis tarafından rahatça girip aranamadığını aktaran Fransa Baroları Ulusal Konseyi Başkanı Christian Charriere Bournaze, “Hakim gerekçeleriyle baro başkanına yazı yazmalıdır. Eğer baro başkanı onay verirse, barodan bir avukat gözetiminde ancak hakim yapabilir aramayı ve istediği her şeye özellikle müvekkile dair bilgilere el koyamaz” dedi.

SAVUNMA HER YERDE TEHDİT ALTINDA

Daha önce Türkiye’yi ziyaret ettiğini anlatan Uluslararası Avukatlar Birliği Onursal Başkanı Paul Nemo, bu olaylara yabancı olmadığını ifade etti. Bu olayların kendisine Tunus’un ayaklanmadan önceki halini hatırlattığını söyleyen Nemo “Tunus’ta bir dönem müvekkiller avukatların kapılarına geldikleri an tutuklanır ve polis tarafından sorguya çekilirdi. Ve sorguda ‘Niçin bu avukatla görüşüyorsun’, ‘Ne soracaktın’ şeklinde sorular yöneltiliyordu” dedi.

Montpellier Barosu Temsilcisi Sophie Mazas, avukatların tutuklanmasının kendilerinin şok ettiğini belirterek, “Bu tutuklamalar tamamen politiktir” dedi.

Mazas, “Türkiye sürekli olarak reformlarda bulunduğunu söylüyor fakat Kürtçe ifadeyi dahi kabul etmiyor” dedi.  
Avukat Ercan Kanar da, Türkiye’de avukatlardan ‘devlet avukatlığı’ yapılması istendiğini belirterek “12 Eylül döneminde, sıkıyönetim komutanları davalara giren avukatların barodan atılmasına dair uyarılarda bulunmuştu. Bugün geldiğimiz süreçte 43 avukat Öcalan’ın avukatlığını ya da Kürt davalarına baktıkları için tutuklu yargılanıyor” diye konuştu. Kanar, operasyonların siyasi otoritenin emri altında yapıldığına dikkat çekti.

‘TÜRKİYE’DE KÜRT OLMAYACAKSIN’

“Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın muhalif olmayacaksınız. Türkiye’de de Kürt olmayacaksınız”  sözleriyle konuşmasına başlayan Mardin Barosu Başkanı Azat Yıldırım,  Kürt olmanın tutuklamaları, gözaltıları, polis şiddetini her şeyi beraberinde getirdiğini söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net