Diyarbakır tuğla işçileri bir adım daha attı

Diyarbakır tuğla işçileri bir adım daha attı

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Turp Diyarbakır’da tuğla işçileriyle buluştu.Diyarbakır’ın Kabi beldesinde bir kahvehanede işçilerle bir araya gelen Turp, Kabi çevresinde kurulu bulunan 11 tuğla fabrikasındaki işçileri sendikada örgütlenmeye çağırdı. AKP Hükümetinin T&uu

Mehmet Aslanoğlu

Diyarbakır’ın Kabi beldesinde bir kahvehanede işçilerle bir araya gelen Turp, Kabi çevresinde kurulu bulunan 11 tuğla fabrikasındaki işçileri sendikada örgütlenmeye çağırdı. AKP Hükümetinin Türkiye’yi Ortadoğu’ya model ülke olarak gösterdiğini ancak Kabi’de olduğu gibi ülkede milyonlarca işçinin sigortasız, güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırıldığını vurgulayan Turp “Model ülkeyiz diyorlar ama örgütlenmek isteyen işçiyi engelliyorlar, sigortasız düşük ücretlerle sefalete mahkum ediyorlar” dedi. AKP hükümetinin Kürt illerine bölgesel asgari ücreti dayatarak ücrette de ayrımcılığa doğru yol aldığını vurgulayan Turp “Bölgesel asgari ücretle bölgedeki işçileri daha ucuza çalıştıracaklar. Bölgeye böyle bir rol biçiyorlar. Bunun hazırlığı içerisindeler” dedi.

'KÜRT İLLERİNDE ÜCRET AYRIMCILIĞI YAPACAKLAR'

Diyarbakır’da bulunan 11 tuğla fabrikasında çalışan işçilerin oturduğu Kabi beldesinde Nurullah’ın Kahvesi’nde işçilerle bir araya gelen Cam Keramik-İş Genel Başkanı Mehmet Turp sendikalaşma, sigortalı olmanın önemi ve nasıl örgütlenileceği üzerine işçilerle sohbet etti. Sigortalı çalışmanın önemini anlatan Turp “Sigortalı çalışmak işçinin güvencesidir. Gelecek güvencesidir. Çalışırken güvencesidir, yaralandığında,  iş göremediğinde, ücretini alacağı bir kurumdur” diyerek sigortalı çalışmanın önemine vurgu yaptı. Türkiye’de iktidarların sigortasız çalışmaya göz yumduğunu ve bunun vahim sonuçlarını son olarak Esenyurt’ta inşaat işçilerinin çadırının yanmasıyla bir kez daha gözler önüne serildiğini belirten Turp “Başbakan biz Ortadoğu’nun model ülkesiyiz diyor, oralara demokrasi götüreceğiz diyor ama kendi ülkesindeki işçiler, emekçiler sigortasız ve örgütsüz çalışıyor. Örgütlendiği zaman önüne engel koyuyor” dedi. Sigortalı çalışmanın aynı zamanda sendikalı olmanın da önünü açacağını söyleyen Turp “Sendikada örgütlendiğimiz zaman sendika patronlarla bir araya gelecek ve işçilerin talepleri doğrultusunda patronlarla toplusözleşme yapacak. 11 fabrika var. Bu 11 fabrikalardaki işçilerin birleşmesi haklarımızı almamızı daha da kolaylaştıracak.” Hükümetin bölgesel asgari ücret uygulamasını hayata geçirmek istediğini belirten Turp “Bunun için de Kürt illerini hedef seçtiler. Yarın bölgede hükümet daha düşük bir asgari ücret belirleyecek. Artık bugünkü 701 TL’lik asgari ücretin altında çalıştırılacak işçiler. Bu uygulamalara karşı durmak için sendikada örgütlenmemiz gerekiyor” dedi.

NEWROZ’U DA SENDİKALAŞMAYI DA AYNI ZİHNİYET ENGELLİYOR

İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere Newroz kutlamalarına yapılan saldırıya da değinen Turp “Newroz’da bayramını kutlamak isteyen Kürt halkına, kucağında bebeği olan kadınlara bile gaz bombalarıyla saldırıldı. Bu nasıl bir demokrasi? Newroz’u kutlayanlara 1 Mayıs’ı kutlayanlara saldırılıyor. Sendikalaşan işçiye saldırılıyor. Örgütlenme ve düşüncelerini ifade etmeleri engelleniyor” dedi. Kürtlerin ulusal talepleri için verdiği mücadele ile işçinin sendikalaşma mücadelesinin aynı demokrasi mücadelesinin parçaları olduğuna vurgu yapan Turp tuğla fabrikalarında işçilerin sendikalaşmasının aynı zamanda bir demokratikleşme mücadelesi olduğuna vurgu yaptı.

Turp yakında Kabi’de bir temsilcilik açacaklarını ve işçilerle sürekli diyalog halinde olacaklarını belirterek sendikalaşma mücadelesinin başarılı olması için her fabrikadan işçilerden oluşan bir komisyonun bu sendikalaşma mücadelesini yürütmesi gerektiğini söyledi.

Tuğla işçileri de fabrikalarda yaşanan iş kazalarına, düşük ücretlere. sgortasız çalışma koşullarına değinerek Cam Keramik İş Genel Başkanı Mehmet Turp’a sendikal mücadeleye ilişkin sorular sordu. Toplantının sonunda sendikal örgütlenme için daha sık bir araya gelme, temsilciliğin açılmasıyla birlikte de işçileri sendikaya üye yapma faaliyetinin başlaması kararlaştırıldı. (Diyarbakır/EVRENSEL)


ÇALIŞMA BAKANI KABİ’Yİ GÖRMÜYOR MU?

Esenyurt’ta çadır yangınında hayatını kaybeden inşaat işçilerini hatırlatan Turp “Çalışma bakanı ben bu işçilerin sigortasız olduğunu ve çadırda yattığından haberdar değildim diyor. Bir çalışma bakanının nasıl haberi olmaz? Bugün buradan çağrı yapıyorum, Çalışma Bakanı’na, hükümete. Diyarbakır’daki 11 tuğla fabrikasında işçiler sigortasız ve iş güvencesiz çalıştırılıyor. Müfettişlerini gönderip bu fabrikaları denetlemeniz gerekir” dedi.
Devletin, hükümetin tuğla fabrikalarının durumundan habersiz olmasının mümkün olmayacağını belirten Turp “Mecliste vekillerimiz var. Onların aracılığıyla buradaki durumu meclis gündemine taşıyabiliriz” dedi.

www.evrensel.net