Açlık grevinde ölüm sınırındalar

Açlık grevinde ölüm sınırındalar

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 37 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevinde bulunan 5 hükümlünün hayati tehlike sınırına ulaştığı bildirildiAileleriyle telefonda konuşan ve durumlarına ilişkin bilgi veren tutuklular, ailelerin İHD ve diğer sivil toplum örgütlerine başvurarak duyarlılık yarat

Ferhat Arslan

Aileleriyle telefonda konuşan ve durumlarına ilişkin bilgi veren tutuklular, ailelerin İHD ve diğer sivil toplum örgütlerine başvurarak duyarlılık yaratılmasını istedi. Hükümlü Ali Manas, İlhan Tekli, Osman Bozkurt, Mustafa İlgen ve Bazi Aslan’ın hayati tehlike sınırında olduğunu ifade eden aileler, İHD Mersin Şubesi’ne başvurdu.

‘MAHPUSLARA SALDIRIYORLAR’

İHD’ye başvurarak yardım talebinde bulunanlardan biri olan Hazal Abo, oğlu Yusuf Abo ile telefonda görüştüğünü ve oğlunun kendisine cezaevinde işkence gördüklerini aktardığını aktardı. Abo, Osmaniye’de yaşanan olaylar sonrası Adalet Bakanlığı’ndan müfettişler ile BDP ve CHP’den milletvekillerinin ayrı ayrı incelemede bulunduğunu aktararak, “Ancak soruşturmanın ardından cezaevi yetkilileri gelip kendilerini tekrardan tehdit etmiş ve bu uygulamanın süreceğini onlara aktarmışlar. Çocuklarımız 37 gündür açlık grevinde, cezaevi müdürü görevden alınmadığı takdirde orada ölümler yaşanabileceğini bize ilettiler. Çünkü A Takımı kurmuş ve takattan düşmüş mahpuslara habire saldırı gerçekleştiriyorlar” dedi.

‘A TAKIMI İŞKENCE YAPIYOR’

Eşi Mustafa İlgen’in ölüm sınırına geldiğine işaret eden Ümit İlgen, ayakta dahi duramayan eşinin A Takımı tarafından sandalyesi tekmeleyerek ayağa kaldırıldığını kaydetti. Eşinin 37 gündür açlık grevinde olduğunu ve ayağa kalkmakta zorlandığını dile getiren İlgen, ölüm sınırına gelen tutuklu ve hükümlülere ayakta askeri düzende sayım vermeleri dayatmasında bulunulduğunu aktardı.

‘OĞLUM ÖLÜRSE, SORUMLU ADALET BAKANI’DIR

Açlık grevinde olan oğlunun ölüm sınırına geldiğini söyleyen Sedika İnan, oğlunun başına bir şey geldiği takdirde cezaevi müdürü ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in sorumlu olacağını belirterek, “Oğlum Hacı, telefonda konuşmak için arkadaşların yardımı ile gelmiş. Eğer oğlum ölürse, Osmaniye Cezaevi Müdürü ile Adalet Bakanı sorumludur” dedi. Eşi Abdullah Aşir’in yaşlı olmasına rağmen açlık grevinde olduğu ve durumunun günden güne kötüye gittiğini söyleyen Türkan Aşir, yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istedi.

‘TALEPLER KARŞILANMALI’

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, kendilerine yapılan başvurular sonucunda 5 kişinin ölüm sınırında olduğu ve doktorların da bu noktada tespitte bulunduklarını dile getirerek, şöyle konuştu: “Şu ana kadar yapılan başvurular neticesinde yapılan tüm girişimler maalesef sonuçsuz kaldığı görülmektedir. Son olarak BDP ile CHP milletvekilleri ile Adalet Bakanlığı’na bağlı müfettişlerin Osmaniye Cezaevi’nde inceleme başlatılmasına rağmen bir değişiklik olmadı. Bu sorunun çözümü, cezaevi müdürünün görevden alınması ve A Takımının dağıtılmasıdır. Tutsakların talepleri karşılanmalıdır.” (Mersin/DİHA)

www.evrensel.net