02 Ekim 2015 15:41

Otobüs katliamıyla ilgili konuşan uzmanlar: Sorumlu rantçı belediyecilik anlayışı

Paylaş

Tüm Bel-Sen, Ankara’da 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan otobüs faciasına ilişkin yaptığı açıklamada, asıl sorunun Ankara Büyükşehir Belediyesinin ulaşım hizmetlerini piyasalaştırması ve kadrolu, güvenceli, eğitimli şoförler çalıştırmaması olduğunu ifade etti.

Tüm Bel-Sen Ankara’da belediye otobüsünün durağa girerek 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kazaya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Sendika Genel Merkezinde yapılan açıklamada konuşan Tüm Bel-Sen Genel Sekreteri Ferit Epözdemir, katliam gibi kazada otobüs şoförünün de bireysel bir kusuru olabileceğini, ancak asıl kusur ve sorumluluğun toplu ulaşım hizmetlerinin özelleştirilmesine imza atan belediye yönetimi olduğunu ifade etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek’in ve EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu’nun belediyecilik anlayışlarıyla kazanın sorumluları olduklarını belirten Epözdemir, “Gerekli eğitim ve deneyime haiz, kadrolu ve güvenceli emekçiler tarafından yürütülmesi gereken toplu taşıma hizmetleri; Ankara’da sözüm ona EGO Genel Müdürlüğü denetiminde, Melih Gökçek tarafından kurdurulan BUGSAŞ şirketinin işçileri tarafından yürütülmektedir. Yani EGO otobüsleri, yıllardır belediyenin kadrolu işçileri değil, birçoğu asgari ücretin biraz üstünde maaş alan şirket elemanları tarafından sürülmektedir” dedi.

EGO’nun asli işlerinin şirket eliyle yürütülmesinin sadece kadrolaşma amacıyla değil, en temel kamusal hizmetlerden olan toplu taşıma hizmetinin piyasalaştırılarak kâr alanı olarak görülmesi olduğunu belirten Epözdemir, araç bakım-onarımlarının da bir maliyet unsuru olarak görüldüğünü dile getirdi. Epözdemir, bakım ve onarımların da belediye değil, şirket eliyle yürütüldüğünü ifade ederek, yeterli donanımı olmayan bakım istasyonlarında yine kadrosuz ve tecrübesiz kişilerin çalıştırıldığını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, durağa giren otobüsün 2013 model Mercedes olduğunu aktararak, 154 bin kilometre yapan aracın 150 bin kilometredeyken bakım ve onarımının yapıldığını söyledi. Çakar, yanıt bekleyen bazı sorulara işaret etti. Sürücü açısından yapılacak incelemede neden kaldırıma çıkıldığı, son teknoloji denebilecek araçla ilgili sürücüye eğitim verilip verilmediğinin yanıt bulması gerektiğini belirten Çakar, mevcut eğitimlerin son otobüsler için yetersiz olduğunu söyledi. Her araca göre eğitimlerin yenilenmesi gerektiğini belirten Çakar, teknik olarak incelenmesi gereken noktaları da şöyle sıraladı: “Bakımı yeni yapılmış bir araç. Ancak bakımının kimler tarafından ve nasıl yapıldığı, yeni parça takılıp takılmadığını öğrenmek gerekiyor. Öte yandan hava sisteminde kaçak var mı, hidroliklerin durumu nedir, öğrenilmesi gerekiyor. Elektrik sistemi de aynı şekilde.”

‘KÂR HIRSI KAZAYA SEBEP OLDU’

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, kazanın otobüs şoförünün üzerine yıkılmaya çalışılacağının muhtemel olduğunu söyledi. Açıklamada olayın baş sorumlusunun vatandaşa, özel araç ve sermaye odaklı ulaşımı dayatan; doğru ve nitelikli bir ulaşım planlaması yapmayan Büyükşehir Belediyesi olduğuna dikkat çekti. Açıklamanın devamında, yaratılan ulaşım politikaları neticesinde Ankara’nın kontrolsüz şekilde büyütüldüğü belirtilirken, alt-üst geçit düzenlemeleri ile trafiğin hızlandırılmaya çalışıldığı ifade edildi. Ankara ulaşımının gerçek anlamda “can alıcı” bir hal aldığının kaydedildiği açıklamada, “Bu politikalar karşısında raylı toplu taşıma sistemlerinin güvenli, konforlu ve eşitlikçi bir ulaşım olduğu çok açık bir gerçekliktir. Ankapark gibi projelere kaynak aktarılırken, raylı sistemlerin yatırım programına alınmamış olması da yaşanan bu felaketteki sorumlunun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olduğunu göstermektedir” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

 

 

ÖNCEKİ HABER

Gaza zam geldi, bakliyat zammı kapıda

SONRAKİ HABER

Uzel Makina, Real Market ve Makro Market işçilerinden tazminat eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa