28 Eylül 2015 19:25

KARBEL işçileri alacakları için iş bıraktı

Paylaş

Karabağlar Belediyesine ait KARBEL Şirketinde çalışan 964 işçi birikmiş alacakları için belediye önünde eylem yaparak hizmet binasını işgal etti.

Sabah saatlerinde belediye binası önüne gelen Genel-İş 5 No’lu Şube üyesi işçiler, yarım gün iş bıraktı. İşçiler sloganlarla hizmet binasına girerek binayı işgal etti. İki bin lirayı bulan gıda yardım çekleri ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan ücret alacaklarının ödenmemesi üzerine gerçekleştirilen eyleme sendika yöneticileri de katıldı. İşçiler, “İş, ekmek yoksa barış da yok”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Taşerona geçit vermeyeceğiz”, “Taşerona teslim olmayacağız” sloganları attı.

Eylemde açıklama yapan Genel İş Sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, personele alacakların bayram öncesinde ödeneceği sözü verildiği halde ödenmediğini belirtti.

Kara, yaklaşan hizmet alım ihaleleri öncesinde işçinin taşeron tedirginliği yaşadığını da belirterek, “Bu kavgamız devam edecek. İşimiz, aşımız, geleceğimiz, ekmeğimiz için yapmayacağımız şey yok. Bunu dost da düşman da bilsin. Konak’ta, Çiğli’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bugüne kadar taşerona nasıl geçit vermediysek, bundan sonra Karabağlar Belediyesi’nde de vermeyeceğiz” dedi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, yaklaşan hizmet alım ihalelerine dikkat çekerek, “Taşerona iki çift sözümüz var. Tanı bunları, bunlar ekmeğimize, aşımıza göz koyanlar. Göz koyanlar bu devlet, bu hükümet. Yok öyle yağma. KARBEL işçisi taşerona geçit vermeyecek” dedi.

Öğle saatlerinde işbaşı yapan işçiler, alacakları ödeninceye kadar eylemlerine devam edeceklerini, yarın sabah bir kez daha iş bırakacaklarını duyurdu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sider işçileri bu kez fabrika önünde eylemde

SONRAKİ HABER

CHP'li Bakan'dan Bilgi Edinme Kanunu'nda değişiklik talep etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa