23 Eylül 2015 09:00

Cizrelilerden AKP’nin ‘sandık taşıma’ hamlesine tepki: Sandığı emniyet binasına da kursanız oyumuzu kullanırız

Cizrelilerden AKP’nin ‘sandık taşıma’ hamlesine tepki: Sandığı emniyet binasına da  kursanız oyumuzu kullanırız

Paylaş

Cansu PİŞKİN
Beyar ÖZALP
Cizre

AKP’nin 7 Haziran seçimlerinin ardından ‘çözüm süreci’ni askıya alarak, savaşı yeniden başlatmasından sonra şimdi de 1 Kasım seçimleri öncesi halk iradesinin sandığa yansımasını engelleyecek girişimler devrede. Sokağa çıkma yasağı ile birlikte günlerce saldırılara maruz kalan ve 21 kişinin yaşamını yitirdiği Cizre’nin Nur, Cudi ve Sur Mahallelerine ‘güvenlik’ gerekçesiyle sandık kurulmaması kararından sonra, Bitlis Valiliği de YSK’ye başvurarak, bazı köylerdeki sandıkların ilçe ve il merkezine taşınması önerisinde bulundu. Gazetemize konuşan Cizreliler, belediye eş başkanları, hukukçu ve siyasetçiler uygulamaya tepkili.  

'CİZRE HALKI GEREKEN CEVABI SANDIKTA VERECEK'

Bir süre önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alınan Cizre Belediyesi Eş Başkanı Leyla İmret ilçe seçim kurulunun aldığı karara tepki gösterdi. Gazetemize konuşan İmret, “Nur, Cudi ve Sur Mahallelerinde 45 bin seçmen yaşıyor. Herhangi bir güvenlik sorunu yok. Halkın oy kullanmaması için sorunlar çıkarıyorlar” dedi. Bu mahallelerdeki sandıkların taşınmasıyla, halkın oy kullanmamasının engellenmek istendiğini söyleyen İmret, “7 Haziran seçimlerinde de Cudi Mahallesi’nde bulunan İstiklal İlkokulu’ndan 6 sandık, Yafes Mahallesi’ne taşınmıştı. Ama halk yine gidip oyunu kullandı. Bu seçimde de sandıkları nereye götürürlerse götürsünler, halk gidip oyunu kullanacaktır” dedi. AKP’nin bu uygulama ile Cizre halkının iradesini sandığa yansıtmasını engellemeyi hesapladığını dile getiren İmret, “1 Kasım’da HDP Cizre’den daha yüksek bir oy oranı ile sandıktan çıkacaktır” dedi.

'BU UYGULAMA SONUCU DEĞİŞTİRMEYECEK'

Cizre Belediye Eş Başkanı Kadir Konur ise, Cumhurbaşkanından bakanlara kadar devlet yetkililerinin 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan sonucu hazmedemediğini belirterek, “Nur, Cudi ve Sur Mahallelerine sandık kurulmaması, taşımalı oy sistemine geçilmesi 7 Haziran’da ortaya çıkan güçlü halk iradesini yok saymaktır. Ancak halkımız bundan etkilenmeyecek” dedi. HDP’nin, 1 Kasım’da 7 Haziran’dan çok daha güçlü bir halk katılımıyla oy oranını yükselteceğini söyleyen Konur, “Halkımız gerekli bilince sahiptir” dedi. Konur da Eş Başkan İmret gibi, 7 Haziran seçimlerinde güvenlik gerekçesiyle 6 sandığın başka mahallelere taşındığını hatırlatarak, “Fakat sonuçlar değişmedi” dedi.

'ERDOĞAN KÜRT VEKİL İSTEMİYOR'

Cumhurbaşkanının ‘550 yerli, milli vekil istiyoruz’ sözlerine sert tepki gösteren Konur, “Bu ‘Biz parlamentoda Kürt vekil istemiyoruz’ demektir. En geri kalmış ülkelerde bile tek ırktan oluşan bir meclis söz konusu değil. Bu demokrasiye sığmayan bir harekettir. Ne olursa olsun sandıkları nereye taşırlarsa taşısınlar halkımız oy kullanacaktır, katılım azalmayacaktır. Biz siyaset yapmaya, barış demeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

'OY KULLANMAMIZI ENGELLEYEMEZLER'

Sandıkların başka mahallelere taşınarak, halk iradesinin engellenmesi girişimine Cizreliler de tepkili. Cizreli Hüseyin Malgaz, “Biz yine oy kullanacağız, nerede olursa olsun. Cizre içinde olmasa dahi gidip oyumuzu kullanırız, buna engel olamazlar. Cizre halkı olarak 7’den 70’’e oy kullanma hakkımızın engellenmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

'ACİZLİĞİN GÖSTERGESİ'

Yusuf Orak isimli yurttaş ise “Çok şaşırmadık böyle bir karara. Sandıkları taşımaları bizim için bir sorun yaratmayacak bizim açımızdan. Bu karar onların sadece acziyetini gösteren bir şey. Halk bir şekilde gidip oyunu kullanacaktır. Tek sıkıntı çekecek hastalar ve yaşlılardır. Onun dışında sandıklar emniyetin içine konsa bile halk gider ve kullanır, oyuna o derece sadıktır” dedi. Cizre halkının hiçbir hileye yer vermeyecek kadar örgütlü ve dikkatli olduğunu dile getiren Orak, “Sandıkları bahsettikleri yerlere taşımaları kendilerince hile hurda çevirme zeminini sağlamıyor onlara. Cizre 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye yüzde 92 oy çıkarmış bir bölgedir. O yüzden nerede olursa olsun gidip oyunu kullanacak örgütlülüğe sahiptir” dedi.

'SEÇİM GÜNÜ HALK SEFERBER OLACAK'

Hüseyin Çalıktaş ise “Diğer seçimlerde de başka okullara taşıdılar güvenlik gerekçesiyle. Burada halk duyarlıdır. Herkes kendi arabasıyla hastalarını taşır. Seçim günü herkesin arabası herkese açıktır, herkes seferberdir. Mahalleyi boşaltarak bunu başaramazlar. Bu seçimde oylar yüzde 92’den yüzde 100’e çıkacaktır” dedi.

Sandık kurulmayacak 3 mahallenin HDP’ye en yüksek oranda oy çıkan mahalleler olduğunu belirten Nimet Bişkin ise endişeli. “Cudi Mahallesi’nin en az 14 bin seçmeni var. Sandık kurulmazsa 14 bin kişiden 5 bini ancak oy kullanabilir. İnsanları seçimde evde tutmayı amaçlıyorlar. Sandıkların kurulmaması bizim için kötü olacak. Ama bu şekilde bizi yıldıramazlar. Sandıkların yerlerini değiştirseler de düşüncemizi değiştiremezler” dedi.

'CANIMIZI DA ALSALAR SANDIĞA GİDERİZ'

Semia Culum ise “Biz de onlar gibi insan değil miyiz” diye sorarak başladığı sözlerine şöyle devam ediyor; “Onlar kullanmazsa biz de kullanmayalım ama insanlıksa, eşitlikse biz de onlar gibi kullanalım. Ne olursa olsun oylarımızı kullanacağız. Başımıza silah da dayasalar oyumuzu kimseye bırakmayacağız. Canımızı da alsınlar oyumuzu kullanacağız. Bu zamana kadar oylarımızı kullandık, bundan sonrası daha önemliyken niye kullanmayalım. Güvensiz diyorlar mahallelerimize, güvenlik var onlar bizi korkutuyor. Çok kararlıyız oylarımızı kullanmak istiyoruz. Biz de hakkımızı istiyoruz, dilimizi, kültürümüzü istiyoruz.”

3 MAHALLE, 23 KÖY VE 1 MEZRADA SANDIK YOK

Öte yandan Cizre’de ilçe seçim kurulunun, sadece Cudi, Nur ve Sur Mahalleleri için değil, ilçeye bağlı 23 köy ve mezrada da 1 Kasım’da yapılacak olan milletvekili seçimlerinde sandık kurulmaması kararı aldığı ortaya çıktı.

Muhtarlara ve bazı siyasi parti temsilcilerine tebliğ edilen kararda, Cizre ilçe Jandarma Komutanlığının talebi üzerine aralarında, Kurtuluş, Dirsekli, Çağıl, Bağlarbaşı, Yeşilyurt, Taşhöyük, Erdem, Uğur, Koçtepe köyleri ve bazı mezraların da bulunduğu 23 köy ve mezrada ‘güvenlik’ gerekçesiyle sandıkların kurulamayacağı ve sandıkların ‘güvenli’ görülen yerlere kurulması kararının verildiği öğrenildi.

'KARARIN HUKUKİ GEREKÇESİ YOK'

Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi, Cizre’de bazı mahalle ve mezralarda sandıkların başka yerlere taşınmasına tepki gösterdi. Gazetemize konuşan Elçi, verilen kararın hukuki değil siyasi olduğuna vurgu yaparak, “On binlerce seçmen başka yerde oy kullanmaları için taşındığında mutlaka eksiklik yaşanacak. Seçmen iradesi sandığa eksik yansıyacak. Bu kararın herhangi bir hukuki gerekçesi yok. Bu tamamen siyasi ranta dönük bir karardır” dedi. Devletin sandıkları başka yere taşımak için sunduğu ‘güvenlik’ gerekçesinin mazeret kabul edilemeyeceğini söyleyen Elçi, “Mahkemelerin bu kararlara alet olmaması lazım. Yasa çıkartamadıkları için şimdi bunu mahkemelerle yapmak istiyorlar. Yargı buna alet olmasın.” Elçi, HDP’nin oy oranının yüksek olduğu başka yerler için de benzer uygulamaların devreye sokulmasından endişe ettiklerini belirtti.

'BU TEDBİRLER AKP’NİN ÇÖKÜŞÜNÜ DURDURAMAYACAK'

HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen sandıkların başka mahallelere taşınmak istenmesini eleştirerek, “Bu uygulama tümüyle AKP’nin başarısız olduğu bölgelerde, çeşitli bahaneler üreterek sandığa gitmeyi engelleme çabasıdır” dedi. İklim veya güvenlik gibi gerekçelerle oy kullanma hakkının önüne geçilmesinin hem siyasete katılımı engelleyeceğini hem de Türkiye’nin yeni lekeli seçimlerle anılması sonucu doğuracağını söyleyen Bilgen, “Bu güne dek birçok iktidar partisi, iktidar ömürlerini uzatmak için benzer yöntemlere tenezzül etmiş ancak çöküşlerini durduramamıştır” dedi.

'AKP’NİN OYUNUNU BOŞA ÇIKARACAĞIZ'

Gazetimize konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, AKP ve Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri sürecinde de gündeminde olan ama halkın sandığa sahip çıkması ile gerçekleştiremediklerini, 1 Kasım seçimlerinde hayata geçirmek istediklerini söyledi. HDP’nin barajı aşmasıyla birlikte AKP’nin tek başına iktidar olma hevesinin kursağında kaldığını dile getiren Demirel, “Şimdi hilelerle bu iktidarı kurmak istiyorlar. Taşımayla oy kullandırma ya da sandıkların zırhlı araçlarla taşınması tamamen AKP’nin acizliğinin göstergesidir. Aslında bu hilelerin bir kısmı 7 Haziran seçimlerinde de denendi. Bir kısmı da yapıldı. Ama halkın kendi iradesine sahip çıkmasıyla oynanan oyunlar boşa çıkartıldı. 1 Kasım seçimlerinde de halkın iradesine sahip çıkacağını biliyoruz. Devreye konulan senaryolar boşa çıkartılacaktır. Biz de HDP olarak tedbirlerimizi alacağız. Halkımızla beraber oynanan oyunları boşa çıkartacağız. Sandık nereye giderse gitsin halkımız gidip oyunu kullanır. 1 Kasım’da da istedikleri sonuca ulaşamayacaklarını halkımız gösterecektir” şeklinde konuştu.

 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kardeşleşmeyi ilerletmeliyiz

SONRAKİ HABER

Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına tepkiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa