09 Eylül 2015 21:40

DİHA ile dayanışma çağrısı

Paylaş

DİHA, ETHA, Sendika.org gibi birçok ajans ve haber sitesinin TİB tarafından engellenmesi, gazetemiz Evrensel ve Özgür Gündem’in Bülent Arınç tarafından hedef gösterilmesi sonrası sansüre uğrayan internet sitelerinden gazeteciler, TGS, DİSK Basın İş ve Alternatif Medya Derneğinden gazetecilerin çağrısı ile kurulan Sansüre Karşı Dayanışma Ağı, DİHA’nın 14. kez erişime engellenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yaşanan çatışmaların şiddeti artarken, medya üzerindeki baskıların da ağırlaştığı belirtilerek, “Gazetecilere yönelik baskılar, sansür uygulamaları ve fiili saldırılar hız kazanıyor. Bu saldırıların yoğunlaştığı yayın kuruluşlarından biri de Dicle Haber Ajansı (DİHA), TİB tarafından 24 Temmuz’da 96 haber sitesi ile birlikte erişime engellenen DİHA’nın internet sitesi, o tarihten bu yana 14 kez sansürlendi” denildi.

DİHA MUHABİRLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR

DİHA’ya yönelik baskıların sansürle sınırlı olmadığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “10 Ağustos’ta Hakkari’de eylemler sırasında yaşanan çatışmalarda DİHA Muhabiri Gökhan Altay yaralandı. 21 Ağustos’ta DİHA İzmir muhabirlerinden Cihan Başakçıoğlu, evine gitmek için bindiği tramvayda üç kişinin saldırısına uğradı. 26 Ağustos’ta Diyarbakır Bağlar’da kepenk kapatma eylemi sırasında polis gaz bombası ile DİHA muhabirini hedef aldı. Muhabir arkadaşımız yara almadan kurtuldu.
5 Eylül’de Cizre’de DİHA muhabirleri Nuri Akman ve Cihan Ölmez, polislerin silahlı saldırısına maruz kaldı. Polis, akrep tipi zırhlı araçtan muhabirlerin bulunduğu yeri yaylım ateşine tutarken, 2 muhabir ara sokağa atlayarak kurşunların hedefi olmaktan son anda kurtuldu. 6 Eylül’de haber takibi yapmak için Amed’in Sur ilçesine giden JINHA ve DİHA muhabirlerine polis tazyikli su ve biber gazı ile hedef gözeterek saldırdı.”

BASIN KURUMLARINA DİHA’YLA DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Basın ve haber alma özgürlüğüne sahip çıkan tüm gazeteci ve okurların DİHA ile dayanışmaya çağrıldığı açıklamada, “DİHA haberlerinin kamuoyuna ulaşmasına katkı sunmaya, yayın organlarımızda her gün DİHA kaynaklı haberleri yayımlamaya ve DİHA’nın yeni yayın adresinin duyurulmasında etkin görev almaya, sosyal medyada #sansürekarşıdayanışma etiketi ile sansürü duyuran, protesto eden ve başta DİHA olmak üzere sansüre uğrayan basın kuruluşlarının haberlerini paylaşan içerikler yayımlamaya ve uluslararası tüm meslek örgütlerini, emek örgütlerini ve basın özgürlünden yana kurumları Türkiye hükümetini bu konuda uyaran açıklamalar yapmaya çağırıyoruz” diye belirtildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Hollandalı gazeteci Geerdink sınır dışı ediliyor

SONRAKİ HABER

Flamingoların yaşam alanı daralıyor: Düden Gölü'nde kuraklık yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa