19 Ağustos 2015 04:43

IŞİD zulmünden kaçan Türkmen Ayser: Kalan Türkmenler hep IŞİD’li

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Irak’ta IŞİD zulmünden kaçarak Ankara’nın Önder Mahallesi’ne yerleşen Türkmen Ayser, Türkiye’den gelen yardımların IŞİD’li Türkmenlere gittiğini öne sürdü. İddia edildiğinin aksine Türkiye devletinin gönderdiği yardımların sivil Türkmenlere gitmediğini ileri süren Ayser, şunları söyledi: “Telafer’e Türkiye’den gelen yardımlar IŞİD militanlarının eline geçiyordu. Kendilerine katılan Türkmenlere yardımları dağıtıyorlardı. Buradan oraya giden silahlar da onların eline geçti. IŞİD bize iki seçenek sundu: Ya Telafer’i terk edin ya da bize katılın.  Orada kalan Türkmenler IŞİD’dir.”

Ayser ile Ankara’nın Küçük Halep’i olan Önder Mahallesi’ne uzanan hikayesini konuştuk. IŞİD’in pazarlık yerde insanları topladığını ifade eden Ayser yaşadıkları vahşeti  şu sözlerle anlattı: “2 kadın indirdiler kuyuya sadece kafası kalmıştı. Kafasını taşladılar, recmettiler. 16 taş. Onlar dediler ki kötülük yapmışlar. Kaçanlar oldu, daha sonra Telafer’de kimse kalmadı.  Bazen IŞİD’in yaptıklarına kızanlar oluyordu. Çocuklar aracılığıyla haber alıyorlar, o kişileri çağırıyorlardı. Böyle böyle demişsin deyip adamı tutuyor, öldürüyorlardı. “

‘ASKER GEÇİŞLERİ GÖRÜYOR’

Yaklaşık 1 yıldır Türkiye’de yaşayan  Ayser, yolculuk sırasında cihat için Ankara’dan gelen bir Türk’le karşılaştığını iddia ederek şunları söyledi: “Adam bana kimliğini gösterdi ‘Ben Türkiyeliyim. Cihad için Ankara’dan geldim’ dedi. Ailesini de almıştı yanına gelirken. Ankara’nın bir tepesi varmış oradan geliyormuş.” Türkiye’den gidenlerin  Antep üzerinden IŞİD’e katıldığını söyleyen Ayser, “Açık derelik araziler üzerinde gidiyorlar. Asker görüyor. Bizim şehrimizde gördüğümüz en çok Türkiyelilerdi” dedi. Ayser IŞİD’in finansal kaynaklarını nasıl sağladığını gözleriyle gördüğünü ileri sürerek çok ciddi iddialarda bulundu: “Para kaynakları petrol. Kaçakçılık yapıyorlar. Petrol kuyularından çıkardıklarını buraya getiriyorlar. Türkiye’ye geliyor petrol. Karşılığında silah alıyorlar. Eroin de gidiyor onlara, ondan da bomba yapıyorlar. Adam polis kıyafeti giyiyor kamyonla petrol geliyor, karşı tarafa parayı atıyorlar. Askerin hepsinin haberi var. Türkmenlerden halen haber geliyor. Türkiye’den onlara katılan, destek veren hep devlet.”

‘KEŞKE ARAP’IM DESEYDİM’

Önder Mahallesi’nde 25 kişi 2 odada kaldıklarını söyleyen Ayser, Türklerin Irak’taki savaşı bilmemesine tepkili: “ Türkiye’dekiler sadece Suriye’deki savaşı biliyor. Irak’ta ne olduğuna bakmıyorlar. Telafer’de suların rengi değişti, kan akıyor. Türkiyeliler soruyor: ‘Sen Iraklısın; sana ne oldu?’ Ben de ‘Siz hiç mi haberleri okumuyorsunuz?’ diyorum. Türkiye hükümeti şu an bana ne yardım yapıyor ne bir şey, bizim orada savaş yokmuş. Osmanlıca, Türkçe biliyorum, Türkmen’im diyorum. Yok yardım etmiyorlar. Keşke diyeydim ki ben Arap’ım, o zaman bana sahip çıkarlardı. Ben resmi olarak şu an yokum. Suriyelilere yardım ediyorlar. Iraklılara yardım etmiyorlar. Buraya kaçan ailelerin hepsinin ismi IŞİD’in elinde. Irak hükümetiyle çalışan insanlar var onlar sayesinde elde ettiler. 10 bin, 25 bin dolara adam satıyor bunlar.”

ÊZİDÎLER...

Son olarak Ayser’e Êzidîlerin neler yaşadığını sorduk. Ayser şunları söyledi: “ Êzidîlerden hiç kötülük görmedik. IŞİD ele geçirince ‘İslam dinine dönün’ diye baskı yaptı, bazıları dönüyor. Diliyle söylüyor, ama içinde dönmüyor. Dönen Êzidîleri kral gibi yaşatıyorlar sonra tek tek intihar bombacısı olarak seçiyorlar. Dönmeyenler ise facia. Önce suyla hanım erkek demeden yıkadılar...”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kamp Armen direnişi 107. gününde: Yeni bir yaşam kuruyorlar

SONRAKİ HABER

Adana’da cezaevindeki kadınlara dayanışma kartları atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa